Veľký bazár (Istanbul)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jedna z ulíc Veľkého bazáru v Istanbule.

Veľký bazár v Istanbule (turecky: Kapalı Çarşı - Krytá tržnica) je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete, ktorý má viac ako 58 krytých pasáží, cez 1200 obchodov. Denne ho navštívi okolo 250 až 400 000 turistov. Tržnica sa rozprestiera na ploche 45 hektárov. Využíva sa plocha 36 hektárov, zamestnáva asi 20 tisíc osôb.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé budovy, zvané Bedestan boli postavené ako verejné sklady tovaru v rokoch 14551461. Dal ich postaviť osmanský sultán Mehmed II. (Mehmed Dobyvateľ). V 16. storočí, počas vlády sultána Süleymana I.(Skvostného) bol celý komplex tržníc značne rozšírený. Tržnica bola známa obchodom s korením, kožou, keramikou, látkami, šperkami a kobercami. Neskoršie zemetrasenie budovy značne poškodilo. Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v roku 1894.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Komplex pozostáva z 12 hlavných budov s 22 bránami. Veľký bazár má štyri stredné hlavné brány situované na koncoch hlavných ulíc, ktoré pretína blízko juhozápadného rohu komplexu. Jedena ulica spája námestie a mešitu sultána Bayezida II. (Bajazida) s mešitou Nuruosmaniye sultána Osmana III. z roku 1755.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Grand Bazaar, Istanbul na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]