Preskočiť na obsah

Veža Ušće

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veža Ušće
Ušće v noci

Veža Ušće je najvyššia výšková budova v Srbsku a v bývalej Juhoslávii. Nachádza sa v Belehrade, pri sútoku riek Sáva a Dunaj a je vysoká 141 metrov a 27 poschodí.

Postavená bola v roku 1964, jej účelom bolo stať sa novým sídlom pre ústredný výbok Zväzu komunistov Juhoslávie. Ľudovým názvom pre budovu sa stal Ceka, čo bola skratka pre ústredný výbor, po srbochorvátsky Centralni Komitet.

V roku 1970, 6 rokov po dokončení, bol naplánovaný na budovu teroristický útok. Veľmi sa podobal útoku z 11. septembra 2001, v Chicagu malo byť unesené dopravné lietadlo typu Boeing 747 a navedené priamo do budovy. Hlavným cieľom útoku, ktorý sa mal konať v dobe rokovania KSJ, bolo zabiť vtedajšieho prezidenta krajiny Josipa Broza Tita. Plán sa neuskutočnil a hlavný organizátor, Nikola Kavaji, bol odsúdený na trest 23 rokov väzenia.

Budova sa stala symbolom komunistickej vlády nad celou Juhosláviou. V noci bola nasvietená tak, aby na nej boli vidieť písmená TITO. Išlo o jednu z najmodernejších stavieb v krajine. Kostra bola taká odolná, že vydržala aj bombardovanie NATO v roku 1999.

Po Titovej smrti došlo ku zmenám v celej krajine a tie sa nevyhli ani budove Ušće. Miloševičova Socialistická strana Srbska sa ju rozhodla používať, hoci išlo o porušenie zákona, pretože budova strane nepatrila, hoci SPS si ju nárokovala. Mnoho poschodí budovy začali v 90. rokoch používať aj súkromné spoločnosti, vrátane troch televíznych staníc) a sama SPS využívala iba 9 poschodí.

21. apríla 1999 pri bombardovaní Juhoslávie leetckými silami NATO došlo v horných poschodiach budovy k požiaru. Útok sa opakoval o niekoľko dní neskôr. Celú stavbu zasiahlo nakoniec 12 striel typu Tomahawk. Budova tento útok prežila, bola však veľmi poškodená. Útok vyvolal vlnu protestov na celom svete, hoci nikto nebol zranený, pretože útok prišiel v ranných hodinách.

V roku 2003 sa začalo s rekonštrukciou, po ktorej je Ušće zmodernizovanou kancelárskou budovou. V najvyššom poschodí sa zariadila kaviareň a vyhliadka na celé mesto. Otvorenie budovy v roku 2005 sa stalo symbolom znovuzrodenia vojnou zničeného Srbska.