Višnuizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Višnuizmus alebo vaišnavizmus (prívrženec sa volá višnuista alebo vaišnavista) je jednou zo štyroch najväčších hinduistických tradícií, v ktorej je boh Višnu absolútnym a najvyšším bohom. Principálnou vierou višnuistov je chápanie tohto boha ako absolútneho. V tomto zmysle je višnuizmus skôr monoteistickým náboženstvom na rozdiel od ostatných odnoží hinduizmu, ktoré sú prevažne panteistické, zdieľa s nimi však pohľad na karmu a sansáru.

Višnu je boh zo svätej Trojice Trimúrti, ktorý sa zjavil na Zemi v podobe, pre ktorú sa zvykne používať výraz avatára (vtelenie) alebo inkarnácia. Väčšina višnuistov verí, že v aktuálnej dejinnej epoche sa Višnu zjaví desaťkrát, pričom deväť vtelení už prebehlo a posledným bol Kršna, nasledovať má Kalki.

Na Slovensku má višnuizmus približne dvestopäťdesiat[1] stúpencov predovšetkým v podobe členov hnutia Hare Krišna, oficiálne štatistiky však nejestvujú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A.S, Petit Press. Stúpenci Hare Krišna vstávajú kvôli svojmu bohu o pol piatej [online]. presov.korzar.sme.sk, [cit. 2022-11-05]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]