Vlajka Paraguaja

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Paraguaja (lícna strana)
Vlajka Paraguaja (rubová strana)

Vlajka Paraguaja – dnešná paraguajská vlajka pochádza z roku 1842, kedy bola vytvorená podľa trikolóry z roku 1812. Tu zaviedol jeden z prvých paraguajských prezidentov, obdivovateľ Francúzska Rodriguez de Francia, ktorý jej dal francúzske farby.

Vlajka má tri vodorovné pruhy, červený, biely a modrý. Uprostred bieleho pruhu je na lícnej strane vlajky štátny znak, na rubovej strane emblém z pečate ministerstva financií; je to zriedkavý prípad medzi štátnymi a národnými vlajkami, kedy je rozdielny ich rub a líc.

Červená farba znamená chrabrosť, hrdinstvo, vlastenectvo, rovnoprávnosť a spravodlivosť, biela nepoškvrnenosť ideálov, čistotu, mier, jednotu a stálosť, modrá miernosť, dobrotu a realizmus. V kruhovom znaku je veniec z olivovej a palmovej ratolesti (mier a česť), v ňom žltá žiariaca „májová“ hviezda, ktorá svietila nad Asunciónom v pamätnej noci zo 14. na 15. mája 1811, kedy bola vyhlásená paraguajská nezávislosť. Emblém doplňuje v opise text REPUBLICA DEL PARAGUAY. Na opačnej strane vlajky je na pečati červená čiapka z levom, ktorý ju stráži, a text PAZ Y JUSTICIA (mier a spravodlivosť).