Preskočiť na obsah

Vysávač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vysávač

Vysávač (zastarano lux) je elektrické zariadenie, ktoré využíva vzduchový kompresor na vytvorenie podtlaku na vysávanie nečistôt a prachu, najčastejšie z podlahy pokrytej kobercom. Nečistoty sú prúdom nasávaného vzduchu strhávané cez hadicu do vysávača, kde sú následne od vzduchu oddelené (filtrom, odstredivo, v kvapaline, komorami...) alebo sú zvláštnym potrubím odvedené mimo čisteného priestoru (toto zariadenie sa nazýva centrálny vysávač). Niektoré vysávače sú schopné vysávať aj vzduch s vodou.

Názov lux vznikol z názvu švédskeho výrobcu vysávačov Electrolux, ktorý ich v širšom meradle presadil na trhu a zjednodušil upratávanie po celom svete. V priebehu pár rokov sa vývoj vysávačov rozvinul obrovskou rýchlosťou a v dnešnej dobe je množstvo typov a značiek. Pre každý typ je vhodné iné použitie a každý z nich má iné parametre.

Rozdelenie vysávačov[upraviť | upraviť zdroj]

Klasické vysávače[upraviť | upraviť zdroj]

Klasické vysávače sú najpredávanejšie a zároveň aj najviac univerzálne zo všetkých typov. Sú vhodné na bežné vysávanie v domácnostiach, nie sú drahé a cenovo sú veľmi prijateľné. Používajú sa na vysávanie kobercov i tvrdých podláh a svojimi špeciálnymi nadstavcami ponúkajú možnosť povysávať aj sedacie súpravy, ťažko dostupné, úzke priestory a podobne. Väčšinou bývajú vreckové, s dostatočne silným filtrom a vysokým výkonom. Jedinou nevýhodou je ich uskladnenie, ktoré je priestorovo náročnejšie a takisto sa s nimi aj ťažie pohybuje. Na druhej strane je veľkým plusom ich dlhá sacia hadica.

Cyklónové vysávače[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom i parametrami sú veľmi podobné klasickým vreckovým vysávačom. Rozdiel je však práve v absencii vrecka, namiesto ktorého je vstavaná nádoba, do ktorej sa prach a nečistoty zbierajú. Vysaté častice sa v zbernej nádobe odstredivou silou zrýchlia a sú odstrelené na steny. Tým sa vzduch čistí a nasleduje definitívne odfiltrovanie hneď za nádobou, kde sa cedí cez filtre. Takto nazbierané množstvo odpadu sa po dokončení vysávania jednoducho vysype do smetného koša.

Tyčové vysávače[upraviť | upraviť zdroj]

Tyčové vysávače sú veľmi populárne hlavne v Amerike. Tento trend však dorazil už aj do Európy. Sú zložené iba zo sacej hlavice, trubice a motora spolu s nádobou na nečistoty. Vďaka svojim malým rozmerom sú veľmi praktické a skladovateľné. Nevýhodou môže byť ich menší výkon, ktorý môže byť veľmi problematický pri vysávaní nečistôt z kobercov. Väčšina z nich funguje na batériu a je potrebné ich dobíjať. Preto nie sú vhodné na vysávanie veľkých priestorov, ale skôr menších bytov, alebo kancelárií.

Ručné vysávače[upraviť | upraviť zdroj]

Ideálne na náhle upratanie rozsypanej soli, múky, alebo iných menších nečistôt na ktoré nie je potrebné vyťahovať veľký vysávač. Sú veľmi malé a ľahké, síce s menším výkonom, ale dostačujúcim na upratanie akútneho problému. Nabíjanie je veľmi jednoduché, buď sa nasadí do držiakov, alebo zapojí cez nabíjačku. Vďaka svojím malým rozmerom sa uloží do každej poličky či skrinky.

Robotické vysávače[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto vysávače patria medzi najmodernejšie a úplne sa svojím dizajnom i fungovaním odlišujú od ostatných. Jeho najväčšou odlišnosťou je, že sa ovláda úplne sám. Stačí ho iba zapnúť a on sám vyhľadá špinu, ktorú dôkladne vyčistí. Bude sa pohybovať po celej miestnosti, dokonca sa vyhne i prekážkam, alebo identifikuje schody a zabráni tak prípadnému spadnutiu. To všetko zabezpečuje množstvo kamier a senzorov, ktoré sú v ňom vstavané. Je určený najmä na tvrdé podlahy.