Vysielacia anténa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vysielacia anténa je zariadenie ktoré prevádza modulovaný vysokofrekvenčný signál na elektromagnetické vlnenie vysielané do vzduchu (éteru). Je to vlastne otvorená elektromagnetická cievka.

Každá anténa má určenú polarizáciu (vertikálna, horizontálna, kruhová polarizácia), ktoré sa navzájom rušia minimálne (útlm 20db). Kruhová polarizácia, je kombinácia vertikálnej a horizontálnej polarizácie. Kruhová polarizácia môže byť pravo a ľavotočivá a je nezávislá od otočenia antény.

Polarizácia musí byť pri prijímacej aj vysielacej anténe rovnaká, inak dochádza k vysokému útlmu. Rôzne druhy polarizácie používame, ak chceme dosiahnuť malé rušenie dvoch spojov prevádzkovaných na rovnakom kmitočte (kanále)

Typy antén

Anténa je charakterizovaná ziskom, smerovosťou, veľkosťou, rozsahom frekvencií a impedanciou.

  • Impedancia antény musí byť rovnaká ako impedancia kábla (napr. 50 Ohm), dá sa kompenzovať symetrizujúcim členom, alebo matcherom.
  • Typy antén podľa smerovosti
Všesmerová anténa vyžarovací uhol je 360°
Sektorová anténa vyžarovací uhol je 10° - 180° (zaberá sektor, výsek)
Smerová anténa vyžarovací uhol do 1° - 20°

Všesmerová anténa do všetkých smerov okolo seba. Je to dipól dlhý jednu štvrtinu až celú vlnovú dĺžky vlnenia, pre ktorú je skonštruovaný. Smerová alebo sektorová anténa vysiela v rôznych smeroch s iným útlmom, čo sa používa pre vytváranie spojov (prepojenie dvoch bodov, resp. viacerých bodov v sektore). Energia smerovej antény je sústredená do úzkeho lúča, resp. kužeľa.