Wall-E

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wall-E

Základné informácie
Originálny názov WALL·E
Žáner animovaný, komédia, rodinný, sci-fi
Dĺžka 97 minút
Štát USA
Rok 2008
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Rozpočet $180 000 000
Zárobok $534 000 000
Filmový štáb
Réžia Andrew Stanton
Scenár Andrew Stanton
Jim Capobianco
Hudba Thomas Newman
Peter Gabriel (song)
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Wall-E (angl. WALL-E alebo WALL·E) je počítačovo-animovaný vedecko-fantastický film z roku 2008 vytvorený filmovým štúdiom Pixar Animation Studios. Film režíruje Andrew Stanton, hudbou zväčša prispel Thomas Newman. Príbeh je o robotovi s menom Wall-E, ktorý je navrhnutý na čistenie znečistenej planéty Zem. Zamiluje sa do robotky menom Eve a sprevádza ju na ceste vesmírom v dobrodružstve, kde zmení osud ľudstva.

Stanton po režírovaní filmu Hľadá sa Nemo, kde vytvoril reálne vyzerajúce simulácie pod vodou, chcel režírovať film, ktorého dej bude prebiehať vo vesmíre. Veľa postáv nemá skutočný ľudský hlas (nikto ich nedaboval), ale komunikujú rečou tela a robotickými zvukmi, ktoré vytvoril Ben Burtt a ľudské hlasy pripomínajú.

Wall-Eho prvýkrát premietali 27. júna 2008 v USA a Kanade. V ten deň zarobil film 23,1 mil. $ a 63 mil. $ počas uvádzacieho víkendu v 3 992 kinách. Pixar pokračoval v tradícii a k filmu uviedol krátky film Presto. Wall-E dosiahol veľmi pozitívne ohodnotenie, kde mu 96 % kritikov vyjadrilo podporu. Wall-E doteraz zarobil 534 miliónov $ na celom svete, vyhral Zlatý glóbus v kategórii najlepší animovaný film, Akademické ocenenie za najlepšiu animáciu a bol nominovaný na päť ďalších nominácii na Akademické ocenenie.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Počas 22. storočia ovládla Zem spoločnosť Buy n Large Corporation (Kupuj vo veľkom), propagujúca masový konzum a úplne pokryla planétu odpadom v roku 2105. Aby vedenie BnL vyriešilo túto situáciu, rozhodlo sa rozbehnúť dva programy: operáciu Clean up (Očista) a Recolonization (Znovuosídlenie). Vyslali ľudí na najmodernejšiu prepychovú kozmickú loď Axiom, aby päť rokov pobudli vo vesmíre a oni medzitým vypustia robotov, ktorí postláčajú odpad do balíkov a vyčistia Zem. Ale plán po piatich rokoch zlyhá a ľudstvo je donútené zostať vo vesmíre. O sedemsto rokov neskôr funguje už len jeden robot Wall-E, ktorý si vymieňa svoje staré súčiastky od svojich odstavených príbuzných. Táto jednotka má vyvinutý cit a má emócie a hlavne zvedavosť, ako ukazujú jeho netradičné zvyky. Zbiera zaujímavé veci, chová švába, pozerá film Hello, Dolly! a prehráva si soundtrack z filmu.

Jedného dňa pristane na Zemi raketoplán a vypustí pokročilú robotku Eve, do ktorej sa Wall-E na prvý pohľad zamiluje. Na druhej strane, Eve je k nemu nepriateľská a zaujíma sa len o svoju úlohu hľadať rastlinný život. Keď Wall-E nahromadí odvahu predatviť sa, Eve k nemu zmení vzťah. a skamaráti sa s ním. Wall-E s Eve utečú pred búrkou a ukryjú sa u Wall-Eho doma- vo vozni. Wall-E jej ukazuje svoju zbierku cenností, ale keď jej ukáže rastlinu, ktorú predtým našiel, Eva ju uloží do seba a vypne sa. Po tejto "nehode" sa o ňu stará a dokonca s ňou ide na rande, v márnej nádeji, že sa zobudí. Keď sa po ňu vráti raketoplán (čo Wall-E nečaká), intenzívne na ňom prilipne, pretože sa vracia na materskú stanicu Axiom, kde prežívajú ľudia.

Po pristátí Evu zoberú na mostík a Wall-E ju sleduje. Je jasné, že ľudia žijúci storočia v mikrogravitácii, živiaci sa tekutým jedlom a spoľahnutí na stroje okolo nich, stratili veľa kostnej hmoty, stali sa extrémne obéznymi a nechopnými chodiť. Lietali na vznášadlách a komunikovali prostredníctvom videospráv; dokonca loď vôbec nepilotuje kapitán, ale autopilot Auto. Na mostíku zapnú Eve a kapitán zisťuje, že keď ju holo-detector preskenuje, loď automaticky "preskočí" do Slnečnej sústavy a vráti sa na Zem, takže bľudstvo bude môcť znovu osídliť planétu. Ale keď Eve otvoria, zistia, že v nej rastlina nie je. Eve obviňuje Wall-Eho, že jej zobral rastlinu, ale Auto ju považuje za porušenú, pošle ju do opravovne a na rozkaz kapitána tam pošle aj Wall-Eho, aby ho vyčistili.

V opravovni Wall-E zle vidí a zdá sa mu, že Eve neopravujú, ale mučia. Preto sa ju pokúsi zachrániť, ale omylom vyslobodí aj kopec poškodených robotov. Lodná bezpečnosť preto upozorní ľudí na "tuláckych robotov". Eve, nahnevaná na Wall-Eho a jeho nemotornosť, sa pokúsi Wall-Eho poslať späť na Zem cez núdzovú kabínu. Ale než sa jej to podarí, do miestnosti prichádza asistent Auta, GO-4, a vyloží zo seba chýbajúcu rastlinu a nastaví, aby sa kabína po odpútaní od lode zničila. Wall-E sa do kabíny priplazí, kabína sa zavrie a vystrelí smerom na Zem, no Wall-E z nej utečie prv, než vybuchne. Eve, nadšená jeho získaním rastliny a tým, že to prežil, mu dáva elektrický bozk a spolu sa vydajú na tanec vesmírom, predtým ako sa vrátia ku kapitánovi.

Kapitán si prehráva Evinu videonahrávku a vidí, že Zem je stále devastovaná a vôbec nevyzerá ako to, čo videl na počítači. Počas nahrávky vidí Eve Wall-Eho zdrvenie a jeho snahu ochrániť ju, keď bola vypnutá, súcití s ním a nakoniec mu city opätuje. Kapitán si uvedomí, že ľudstvo sa musí vrátiť na Zem a ozdraviť planétu. Ale Auto odhaľuje, že pred sedemsto rokmi dostal príkaz A113 zo Zeme, že má ponechať ľudstvo svojmu osudu vo vesmíre, keďže sa vtedy predpokladalo, že Zem už nikdy nebude obývateľná. Keď kapitán nepresvedčí Auta, že Zem je obývateľná, pokúsi sa mu vzdorovať. Auto sa vzbúri, skratuje Wall-Eho, vypne Eve, pošle ich do odpadu aj spolu s rastlinou a kapitána uväzní v jeho komnate. Na smetisku ledva uniknú vyhodeniu z lode s pomocou robota M-O, čističa. Eve sa zúfalo pokúša opraviť Wall-Eho, uvedomujúc si svoju lásku k nemu a nechce sa už starať o misiu, pre ktorú bola stvorená. Ale Wall-E na ňu nalieha, aby splnila svoju úlohu a pohybmi dodáva, že ho môže zachrániť náhradnými časťami zo Zeme.

Wall-E s Eve sa spoja počas cesty zo smetiska s poškodenými robotmi, aby im pomohli dostať sa k Holo-Detectoru. Kapitán medzitým bojuje s autom a podarí sa mu spustiť Holo-Detector. Auto odhodí kapitána a začne zatvárať Holo-Detector, ale Wall-E upchá otvor, aby aspoň časť Holo-Detectora zostala odokrytá, ale nakoniec ho Detector pritlačí. Kapitán nahromadí silu, postaví sa, podarí sa mu vypnúť Auta a Eve dá rastlinu do Holo-Detectora a vyslobodí zomierajúceho Wall-Eho. Axiom nahromadí dosť energie na hyperskok, preskočí, dostane sa do Slnečnej sústavy a pristáva na Zemi. Eve sa ponáhľa do vagóna, upravuje a oživuje Wall-Eho s náhradnými časťami. Po prebratí sa zdá, že Wall-Eho pamäť a osobnosť sú vymazané a on spĺňa len svoj základný program ako necítiaci kompresor odpadu. Eva podáva Wall-Emu ruku a so zlomeným srdcom mu dáva bozk na rozlúčku, ktorý mu navráti pamäť. Wall-E a Eve sa šťastne objímu, ľudia zasadia rastlinu do zeme a začnú pracovať na obnovení ich domova.