Webový zdroj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ikona označujúca webový zdroj

Webový zdroj, inak nazývaný aj webový kanál (v agličtine web feed alebo news feed), je označenie pre dátový formát obsahujúci často aktualizované údaje z webových lokalít, napríklad spravodajské články, príspevky v blogoch, informácie o počasí, rebríčky, výsledky vyhľadávania a pod. Proces ktorým sa webový zdroj dostáva k užívateľovi, sa nazýva odoberanie, sústredenie niekoľkých takýchto zdrojov je známe ako agregácia, agregujúci softvér agregátor, v niektorých prípadoch RSS čítačka.

Špecifickým prípadom poskytovania a odoberania webového zdroja je syndikovaný zdroj. Syndikácia je poskytovanie informácií o údajoch alebo stránkach (článkoch) z rôznych webových lokalít v jednom webovom zdroji. Častým prípadom je syndikovanie výberových informácií na základe určeného kritéria.

Webové zdroje sú poskytované v niekoľkých formátoch, pôvodne HTML alebo XML dokumenty obsahujúce odkazy na webovú lokalitu alebo jej podsekcie, najnovšie sa používa rodina formátov RSS a Atom umožňujúcich syndikáciu aj iných informácií ako sú textové (obrázky, audio a video obsah, časové a geografické značky, ikony).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]