Wikipédia:Hodnotenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Tento článok predstavuje systém hodnotenia článkov, čo by malo viesť k lepšiemu prehľadu o úplnosti článkov. S týmto známkovaním je spojené aj slovné hodnotenie na diskusnej stránke článku, vyjadrujúce v ktorých oblastiach článok zaostáva.

Stav vývoja článku
Navrhovaný text
00%.svg 0%
Vyvíjajúci sa text
25%.png 25%
Dospievajúci text
50%.png 50%
Vyvinutý text
75%.png 75%
Vyčerpávajúci text
100 percent.svg 100%
  • 00%.svg Navrhovaný text - V stave medzi nápadom a plánovacím štádiom.
  • 25%.png Vyvíjajúci sa text - Text medzi plánovacím štádiom a finalizáciou štruktúry, tém a základného obsahu.
  • 50%.png Dospievajúci text - Text, ktorý obsahuje časť požadovaného obsahu, kým prechádza početnými štrukturálnymi a kontextovými reformami.
  • 75%.png Vyvinutý text - Text s pevnou štruktúrou a takmer úplným požadovaným obsahom, ale stále je neúplný.
  • 100 percent.svg Vyčerpávajúci text - Text, ktorý sa dá považovať za použiteľný vo vzdelávacej inštitúcii. Stále však môže mať mnoho miesta na rast.

Použitie[upraviť | upraviť kód]

Informáciu o hodnotení je možné vložiť do článku ako šablónu s príslušným počtom percent, t.j. {{0%}}, {{25%}}, {{50%}}, {{75%}}, {{100%}}

Je vhodné, aby úplnosť článkov hodnotili ich autori alebo experti v danej oblasti, nie redaktori, ktorí sa v oblasti vyznajú len okrajovo.

Tieto indikátory prevzaté z Wikibooks boli navrhnuté tak, aby boli nenápadné, ale poskytovali užitočnú informáciu.

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

Treba podotknúť, že úplnosť a kvalita článku nezávisí od jeho rozsahu. Aj dlhý článok môže obsahovať irelevantné informácie a môžu mu chýbať podstatné body.

Systém hodnotenia kvality nie je v konflikte so systémom výhonkov, ale dopĺňa ho. Slúži na meranie úplnosti, kým výhonky označujú a bližšie kategorizujú články, ktorým sa nedostalo pozornosti redaktorov. Nie je potrebné označovať výhonky ako 0%.

Hodnotenie úplnosti dopĺňa aj hodnotenie najlepších článkov - predtým, ako článok možno považovať za najlepší by mal byť úplný. Na druhej strane, že je článok úplný ho ešte nerobí najlepším, ten by mal byť aj dobre štylizovaný a nemal by obsahovať informácie patriace inam.

Prínos hodnotenia úplnosti je v tom, že pri ohodnotenom článku je na prvý pohľad jasné, koľko práce ešte vyžaduje. Bez neho môže byť prvý pohľad zavádzajúci, pretože dlhé články môžu vyzerať ako úplné.

Zoznamy[upraviť | upraviť kód]

Je to tzv. "shadow template", t.j. články nebudú po vložení zaradené do kategórií, keďže nechceme, aby čitateľa tieto kategórie zbytočne rozptyľovali, ale stále je možné si pozrieť články s jednotlivými šablónami tu:
Články hotové na 00%.svg0%
Články hotové na 25%.png25%
Články hotové na 50%.png50%
Články hotové na 75%.png75%
Články hotové na 100 percent.svg100%