Wikipédia:Príručka/Upravovanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tento článok je
časťou príručky Wikipédie
Stránky príručky

Úvodná stránka
Upravovanie
Formátovanie
Odkazy
Odkazy na podobné stránky
Externé odkazy
Diskusie
Majte na pamäti
Registrácia
Menné priestory
Zhrnutie

Pozri aj

Stránka s pomocou

Upravovanie stránok je jednou zo základných možností ako sa zabávať s Wikipédiou.

Upravovanie stránok[upraviť | upraviť zdroj]

Začneme s tou najzákladnejšou funkciou Wikipédie, ktorou je úprava stránky. Každá wiki stránka, s výnimkou pár uzamknutých stránok, má vo svojej hornej časti odkazy Upraviť - Vizuálny editor (pre začiatočníkov) a Upraviť kód - wikikód. Odkaz sa nachádza aj pri jednotlivých podnadpisoch na stránkach. Tento odkaz Vám umožní urobiť presne to, čo sľubuje – upraviť stránku, na ktorú sa práve pozeráte. Vyskúšajte si to!

Otvorte si v novom okne testovaciu stránku pieskovisko a potom stlačte odkaz upraviť (NESTLÁČAJTE odkaz na tejto stránke). Uvidíte pred sebou text pieskoviska. Pridajte niečo unikátne, potom stránku uložte a pozrite sa, čo ste urobili. Viac detailov a podrobností sa dozviete na ako upravovať stránku. Môžete si tento odkaz otvoriť v novom okne, aby ste potom mohli pokračovať v čítaní tejto príručky.

Zobrazenie náhľadu[upraviť | upraviť zdroj]

Veľmi dôležitou funkciou, ktorú by ste mali začať teraz používať, je tlačidlo . Táto funkcia Vám umožní zobraziť budúci výzor stránky bez toho, aby sa uložila.

Skúste urobiť nejakú zmenu na pieskovisku a potom stlačte tlačidlo zobraziť náhľad. Všetci robíme chyby a tento postup Vám umožní odstrániť ich okamžite. Ak budete používať náhľad pred uložením, ušetríte sebe aj ostatným redaktorom veľa starostí. Náhľad Vám tiež umožňuje vyskúšať si zmeny vo formátovaní bez nutnosti ukladať článok, až kým nie ste úplne spokojní.

Toto je dôležité aj vtedy, ak si myslíte, že budete robiť viac úprav na stránke. Je dobré uložiť stránku iba raz a udržať tak históriu stránky prehľadnú. Sporadickejšie ukladanie je tiež cestou k vyhnutiu sa konfliktom pri ukladaní, ktoré sa stávajú, keď sa dvaja redaktori pokúsia uložiť stránku v rovnakom čase. Ak upravujete veľké časti textu, mali by ste to možno robiť v niekoľkých krokoch (napr. po odstavcoch), aby mohli ostatní ľahko sledovať vaše úpravy a zmeny.

Jedinou dôležitou vecou je zapamätať si, že musíte článok uložiť predtým, ako sa presuniete na inú stránku. Častou (veľmi častou!) chybou je, že si dáte zobraziť náhľad, prečítate si ho a potom sa presuniete na iné stránky a zabudnete svoje úpravy uložiť.

Zhrnutie úprav[upraviť | upraviť zdroj]

Predtým ako stlačíte „Uložiť stránku“, je potrebné napísať krátke zhrnutie Vašich zmien do políčka „Zhrnutie úprav:“, ktoré sa nachádza pod oknom na úpravy.

Drobné úpravy[upraviť | upraviť zdroj]

Ak ste prihlásený ako redaktor, môžete označiť vašu úpravu ako drobnú zaškrtnutím príslušného políčka pred uložením vašich zmien. Týmto hovoríte ostatným, že Vaša úprava neobsahuje nejakú podstatnú zmenu. Neexistujú žiadne prísne pravidlá, ale pravopisné chyby a drobné formátovacie úpravy ako napríklad pridanie medzery alebo wikiodkazu sa považujú za drobné úpravy. Inými slovami zmena výzoru je vo všeobecnosti drobná, ale zmena obsahu už nie. Ak si nie ste istý, nechajte toto políčko nezaškrtnuté.

Experimentujte[upraviť | upraviť zdroj]

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie