Wikipédia:Pravidlo o mazaní stránok
- Na tomto návrhu pravidla sa stále pracuje. Z toho dôvodu ešte nie je oficiálnym návrhom v procese hlasovania. O jeho obsahu môžete diskutovať na jeho diskusnej stránke
§1 Úvod
[upraviť | upraviť zdroj](1) Pre účely tohoto pravidla, pod stránkou rozumieme článok, obrázok alebo multimediálny súbor nachádzajúci sa v akomkoľvek mennom priestore slovenskej jazykovej verzie Wikipédie.
(2) Pravidlo o mazaní stránok určuje:
- i) Kritériá umožňujúce zmazanie stránky.
- ii) Procesy súvisiace s mazaním stránky. K týmto procesom patrí:
- rýchle zmazanie
- rýchle zmazanie na základe precedensu
- diskusia o zmazaní stránky (alternatívne hlasovanie o zmazaní stránky)
(3) Pod zmazaním stránky chápeme zmazanie všetkých verzií danej stránky, čím stránka prestáva byť prístupná verejnosti. Takéto zmazanie majú v technických oprávneniach len administrátori. Na rozdiel od širokej verejnosti, administrátori môžu vstúpiť do zmazanej stránky a ak je to potrebné, revertovať jej zmazanie.
(4) Všetky zmazania sú zaznamenávané na tomto mieste.
(5) Stránka môže byť zmazaná len v súlade s procesmi uvedenými v odseku (2) časti ii) tohoto paragrafu.
§2 Rýchle zmazanie
[upraviť | upraviť zdroj](1) Rýchle zmazanie je také zmazanie, pri ktorom nedochádza ku zmazaniu na základe precedensu (pozri §3) alebo na základe diskusie o zmazaní (alternatívne hlasovaní o zmazaní, pozri §4).
(2) Administrátor môže pristúpiť k rýchlemu zmazaniu, len ak stránka alebo predmet článku spĺňa kritériá na rýchle zmazanie.
(3) Šablónu {{Zmazať lebo}} môže do článku vložiť každý redaktor (zaregistrovaný aj nezaregistrovaný).
§3 Rýchle zmazanie na základe precedensu
[upraviť | upraviť zdroj](1) Rýchle zmazanie na základe precedensu je také zmazanie, na ktoré sa neviažu kritériá na rýchle zmazanie a ktoré je zdôvodnené existenciou precedensu. Pod precedensom tu chápeme taký prípad, ktorý bol v minulosti predmetom diskusie o zmazaní stránky, ktorej výsledkom bolo zmazanie danej stránky.
(2) Označiť stránku šablónou {{Rýchle zmazanie (precedens)}} môže každý redaktor (zaregistrovaný aj nezaregistrovaný).
(3) Redaktor, ktorý do článku vloží šablónu {{Rýchle zmazanie (precedens)}} musí poukázať na obdobný prípad, o ktorom sa v minulosti viedla diskusia o zmazaní stránky a ktorý bol konsenzom komunity zmazaný. Ak sa na obdobný príklad nepoukáže, nominácia článku na rýchle zmazanie na základe precedensu je neplatná.
(4) Ak do siedmych dní počítaných od nasledujúceho dňa po vložení šablóny {{Rýchle zmazanie (precedens)}} žiaden redaktor neuvedie relevantný dôvod proti zmazaniu stránky, správca článok zmaže. Ak relevantný dôvod proti rýchlemu zmazaniu na základe precedensu uvedený bude, stránka sa buď vo Wikipédii ponechá (ak je spornosť vyriešená) alebo sa posunie do diskusie o zmazaní stránky (alternatívne hlasovania o zmazaní stránky). Ak sa posunie do diskusie o zmazaní stránky (alternatívne hlasovania o zmazaní stránky), postupuje sa podľa procesov v §4 Diskusia o zmazaní stránky (alternatívne Hlasovanie o zmazaní stránky).
§4 Diskusia o zmazaní stránky (alternatíva a))
[upraviť | upraviť zdroj](1) Ku diskusii o zmazaní stránky pristupujeme v prípade, kedy existujú zdôvodnené pochybnosti, či článok spĺňa kritériá pre rýchle zmazanie a zároveň existujú pochybnosti, či spĺňa kritériá umožňujúce mu zahrnutie do Wikipédie.
(2) Otvoriť diskusiu o zmazaní stránky môže iniciovať len registrovaný redaktor. Do článku vloží šablónu {{na zmazanie}} a podľa pokynov na stránke Wikipédia:Stránky na zmazanie vloží príslušné šablóny a uvedie dôvody, prečo k stránke otvára diskusiu.
(3) Ku stránke sa vedie diskusia o zmazaní minimálne 7 dní, ktoré sú počítané odo nasledujúceho dňa po začatí diskusie.
(4) Ak po siedmych dňoch z diskusie vyplýva konsenzus, stránka sa buď zmaže, ponechá, presunie alebo spojí s iným článkom. Ak po siedmych dňoch z diskusie konsenzus nevyplýva, diskusia sa predlžuje o ďalších sedem dní.
(5) Diskusia o zmazaní stránky je otvorená maximálne 14 dní. Ak po štrnástich dňoch konsenzus z diskusie nevyplýva, stránka je ponechaná. Otvoriť ďalšiu diskusiu o zmazaní takejto stránky možno až po 6 kalendárnych mesiacoch, kde 6 mesiacov je doba počítaná odo dňa ukončenia diskusie.
(6) Konsenzom v diskusii chápeme väčšinovú zhodu nie na základe počtu hlasov, ale na základe počtu argumentov.
(7) Vyhodnotenie toho, či z diskusie vyplýva konsenzus je na správcoch. Diskusiu môže uzatvoriť len správca.
§4 Hlasovanie o zmazaní stránky (alternatíva b))
[upraviť | upraviť zdroj](1) Ku hlasovaniu o zmazaní stránky pristupujeme v prípade, kedy existujú zdôvodnené pochybnosti, či článok spĺňa kritériá pre rýchle zmazanie a zároveň existujú pochybnosti, či spĺňa kritériá umožňujúce mu zahrnutie do Wikipédie.
(2) Otvoriť hlasovanie o zmazaní stránky môže iniciovať len zaregistrovaný redaktor. Do článku vloží šablónu {{na zmazanie}} a podľa pokynov na stránke Wikipédia:Stránky na zmazanie vloží príslušné šablóny a uvedie dôvody, prečo k stránke otvára hlasovanie.
(3) Pre účely hlasovania o zmazaní stránky platia ustanovenia pravidla o hlasovaní.
(4) O zmazaní stránky sa hlasuje minimálne 7 dní, ktoré sú počítané odo nasledujúceho dňa po otvorení hlasovania.
(5) K zmazaniu stránky sa pristúpi, ak sú splnené nasledovné podmienky:
- i) Po siedmych dňoch sa hlasovania zúčastnilo minimálne 6 redaktorov (neutrálne hlasy sa nezapočítavajú) a rozdiel medzi hlasmi za zmazanie a proti zmazaniu je rovný alebo väčší číslu 2 (to znamená: v prípade 6 hlasov, ak má byť článok zmazaný, hlasy musia byť distribuované tak, že štyri sú za a dva proti alebo 5 je za a 1 proti; v prípade 7 hlasov, päť, šesť alebo sedem hlasov za zmazanie; v prípade 8 hlasov , päť, šesť, sedem alebo osem hlasov za zmazanie, atď.
- ii) Ak nie sú splnené podmienky uvedené v odseku (5) časti i), hlasovanie sa predĺži o ďalších sedem dní.
- iii) Ak nie sú splnené podmienky uvedené v odseku (5) časti i) ani po 14 dňoch, hlasovanie sa ukončí a článok sa nezmaže.
(6) Článok môže byť počas hlasovania upravovaný. Tieto úpravy nemajú vplyv na časové lehoty uvedené v odseku (4) a (5) tohoto paragrafu.
(7) Hlas je platný, ak spĺňa nasledovné podmienky:
i) Je v súlade s ustanoveniami uvedenými v pravidle o hlasovaní.
ii) Je zdôvodnený: každý hlas, okrem neutrálneho, musí byť relevantne zdôvodnený. Ak hlas nie je relevantne zdôvodnený, je neplatný. V tomto prípade má každý redaktor právo hlas prečiarknuť. Čo sa na tomto mieste chápe pod relevantnosťou definuje odsek (8).
iii) Zdôvodnenie hlasu musí popisovať skutočný a aktuálny stav veci. To znamená, že ak sa ukáže, že dôvod pre zmazanie alebo ponechanie článku pominul (úpravou stránky) alebo nevystihoval pravdivý stav (napríklad diskusiou sa príde k vyvráteniu dôvodu pre zmazanie alebo ponechanie), hlas je neplatný. V tomto prípade redaktor svoj hlas zmení alebo ak sa tak nestane, ktorýkoľvek redaktor má právo ho prečiarknuť.
(8) Pod relevantnými dôvodmi pre zmazanie alebo ponechanie stránky chápeme len také dôvody, ktoré majú oporu v zásadách, pravidlách alebo odporúčaniach Wikipédie. K irelevantným dôvodom patria formálne chyby článku (použite šablónu {{Urgentne upraviť|rrrrmmdd}} alebo šablónu {{Na úpravu}}).
(9) Ak sa o zmazaní článku už hlasovalo a zmazanie bolo zamietnuté, opätovné hlasovanie je možné iniciovať najskôr po 6 kalendárnych mesiacoch. Ak zmazanie bude znovu zamietnuté, o článku sa už viac nesmie hlasovať.