William Cornelius Van Horne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:19, 19. jún 2007, ktorú vytvoril Adrian (diskusia | príspevky) (typografia)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Cornelius Van Horne
Americký obchodník, prezident Kanadskej pacifickej železnice
Americký obchodník, prezident Kanadskej pacifickej železnice
Narodenie3. február 1843
Chelsea, Illinois, USA
Úmrtie11. september 1915
Montreal, Quebec, Kanada
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Cornelius Van Horne

Sir William Cornelius Van Horne (* 3. február 1843, Chelsea, Illinois, USA - † 11. september 1915, Montreal, Quebec, Kanada) bol pionierom vo vedení severoamerických železničných spoločností. Narodil sa v meste Chelsea v Illinois v Spojených štátoch. Keď mal osem rokov sa s rodinou presťahoval do neďalekého mesta Joliet. Na železnici začal pracovať v roku 1857, až do roku 1867 pracoval na rôznych pracovných postoch v Michigan Central Railway, neskôr pracoval pre Chicago and Alton Railway, pre ktorých v rokoch 1878 až 1879 pôsobil vo funkcii stavbyvedúceho. V roku 1882 bol vymenovaný za generálneho manažéra Kanadskej pacifickej železnice (CPR) a v roku 1884 sa stal jej viceprezidentom. Za prezidenta CPR bol vymenovaný v roku 1888, najviac sa preslávil pri jeho dozore nad výstavbou trate prvej kanadskej transkontinentálnej železnice.

Covenhoven

Van Horne si železnicu predstavoval ako integrovaný komunikačný a dopravný systém a presvedčil riaditeľov a spoluvlastníkov k vytvoreniu telegrafnej služby a expresnej zásielkovej prepravnej služby ako súčasti železnice.

Bol to z veľkej miery samouk, bol známy svojou veľkou intelektuálnou výstrednosťou a dynamikou. Mal dobré povedomie o fungovaní každej časti železničného priemyslu, vrátane riadenia lokomotívy. Ako bohatý človek sa neskôr stal spoluvlastníkom Cuba Railroad Company, železničnej spoločnosti na Kube.

Zodpovedal tiež za spustenie námornej prepravy Kanadskej pacifickej železnice, keď uviedol do prevádzky pravidelné spojenie medzi Vancouverom a Hongkongom v roku 1891 na oslavovaných luxusných parníkoch Empress. Viedol expanziu CPR pri obchode a rozširovaní siete luxusných hotelov a spolupodielal sa na tvorbe dizajnu dvoch najslávnejších hotelov v reťazci CPR, Chateau Frontenac v Quebec City v Quebecu a Chateau Lake Louise v Alberte.

Medzi rokmi 1895 až 1915 bol guvernérom McGillovej univerzity a bol jedným z prvých ľudí v Kanade, čo získali umelecké diela od členov francúzskeho impresionistického hnutia.

Na ostrove Minister's Island postavil veľké letné sídlo, ktoré nazval Covenhoven a rozšíril rekreačné stredisko CPR v meste St. Andrews v kanadskej provincii New Brunswick.

Po jeho smrti v Montreale v roku 1915 bol vypravený špeciálny vlak, ktorý previezol jeho pozostatky do mesta Joliet v americkom štáte Illinois, kde bol pochovaný na cintoríne Oakwood Cemetery.

Externé odkazy