William Cornelius Van Horne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Cornelius Van Horne
americký obchodník, prezident Kanadskej pacifickej železnice
William Cornelius Van Horne
Narodenie3. február 1843
Chelsea, Illinois, USA
Úmrtie11. september 1915 (72 rokov)
Montreal, Quebec, Kanada
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Cornelius Van Horne

Sir William Cornelius Van Horne (* 3. február 1843, Chelsea, Illinois, USA - † 11. september 1915, Montreal, Quebec, Kanada) bol pionier vo vedení severoamerických železničných spoločností.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Chelsea v USA. Keď mal osem rokov sa s rodinou presťahoval do neďalekého mesta Joliet.

Na železnici začal pracovať v roku 1857, až do roku 1867 pracoval na rôznych pracovných postoch v Michigan Central Railway, neskôr pracoval pre Chicago and Alton Railway, pre ktorých v rokoch 18781879 pôsobil vo funkcii stavbyvedúceho. V roku 1882 bol vymenovaný za generálneho manažéra Kanadskej pacifickej železnice (CPR) a v roku 1884 sa stal jej viceprezidentom.Za prezidenta CPR bol vymenovaný v roku 1888, najviac sa preslávil dozorom nad výstavbou trate prvej kanadskej transkontinentálnej železnice.

Chateau Frontenac v Quebec City
Covenhoven

Van Horne si železnicu predstavoval ako integrovaný komunikačný a dopravný systém a presvedčil riaditeľov a spoluvlastníkov k vytvoreniu telegrafnej služby a expresnej zásielkovej prepravnej služby ako súčasti železnice.

Bol z veľkej miery samouk, známy svojou veľkou intelektuálnou výstrednosťou a dynamikou. Mal dobré povedomie o fungovaní každej časti železničného priemyslu, vrátane riadenia lokomotívy. Ako bohatý človek sa neskôr stal spoluvlastníkom Cuba Railroad Company, železničnej spoločnosti na Kube.

Zodpovedal tiež za spustenie námornej prepravy Kanadskej pacifickej železnice, keď uviedol do prevádzky pravidelné spojenie medzi Vancouverom a Hongkongom v roku 1891 na oslavovaných luxusných parníkoch Empress. Viedol expanziu CPR pri obchode a rozširovaní siete luxusných hotelov a spolupodieľal sa na tvorbe architektonického dizajnu dvoch najslávnejších hotelov v reťazci CPR, Château Frontenac v Quebec City v Quebecu a Château Lake Louise v Alberte.

Medzi rokmi 18951915 bol guvernérom McGillovej univerzity a bol jedným z prvých ľudí v Kanade, ktorí získali umelecké diela od členov francúzskeho impresionistického hnutia.

Na ostrove Minister's Island postavil veľké letné sídlo, ktoré nazval Covenhoven a rozšíril rekreačné stredisko CPR v meste St. Andrews v kanadskej provincii New Brunswick.

Po jeho smrti v Montreale v roku 1915 bol vypravený špeciálny vlak, ktorý previezol jeho pozostatky do mesta Joliet v americkom štáte Illinois, kde bol pochovaný na cintoríne Oakwood Cemetery.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]