William Garrow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sir William Garrow
William Garrow v roku 1810, vo veku 50
William Garrow v roku 1810, vo veku 50
Narodenie 13. apríl 1760
Hadley, Middx, Kráľovstvo Veľkej Británie
Úmrtie 24. september 1840 (80 rokov)
Profesia Advokát, politik, sudca
Manželka Sarah Dore

Sir William Garrow (* 13. apríl 1760 – † 24. september 1840) bol britský advokát, politik a sudca známy pre jeho nepriamu reformu právneho systému, ktorou pomohol zaviesť do sporného súdneho systému obyčajové/zvykové právo (Common law - anglo-americký právny systém) používané vo väčšine vtedajších štátov. Je autorom frázy nevinný, kým nie je dokázaná vina, trval na tom, že dôkazy žalobcov obvinených budú na súde dôkladne posudzované.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Garrow študoval v obci Middlesex v škole svojho otca. Potom sa vyučil u Thomasa Southousea, právnika v Cheapside a absolvoval záverečnú advokátsku prax s pánom Cromptonom, špeciálnym obhajcom. Ako horlivý študent práva často pozoroval prípady v Old Bailey (súdny dvor v Londýne); v dôsledku čoho mu Crompton odporučil, aby sa stal advokátom alebo obhajcom. Garrow vstúpil do Lincoln's Inn v novembri 1778, a bol menovaný advokátom dňa 27. novembra 1783. Rýchlo sa stal uznávaným trestným obhajcom, a vo februári 1793 z neho vláda urobila kráľovského radcu v prípadoch týkajúcich sa zrady a ťažkých zločinov.

Do parlamentu bol zvolený v roku 1805 za okres Gatton. V roku 1812 sa stal prokurátorom a o rok neskôr generálnym prokurátorom pre Anglicko a Wales. Pokúšal sa o prijatie právnych predpisov, ktoré by odsúdili týranie zvierat. V roku 1817 sa Garrow stal barónom štátnej pokladnice a vysoko postaveným právnikom, bol nútený rezignovať na post v parlamente, a nasledujúcich 15 rokov strávil ako sudca. V obchodných prípadoch štátnej pokladnice nebol príliš úspešný, no dosiahol skvelé výsledky, keď na súdnom zasadaní využil znalosti trestného práva z doby svojho pôsobenia ako obhajca. Po rezignácii 1832 bol vládou na znak úcty menovaný za člena štátnej rady.

V roku 1991 sa vďaka článku Johna Beattieho v londýnskom magazíne History Today, pod názvom „Garrow for the Defence“, význam jeho práce opäť dostal do povedomia akademikov 20. storočia.[1] Garrow sa preslávil najmä metódou obhajoby klientov v trestnom práve, ktorá pomohla zaviesť do praxe v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch a ďalších bývalých Britských kolóniách moderný agresívny systém krížového výsluchu svedkov. Garrow je tiež známy spôsobom dokazovania, ktorý viedol k pravidlu priamych dôkazov. Jeho práca bola nedávno citovaná na najvyššom súde Kanady (1982) a na Írskom trestnom odvolacom súde (2006).

O Garrowových začiatkoch v Old Bailey nakrútila v roku 2009 produkčná spoločnosť Twenty Twenty televízny seriál Garrow's Law (Garrowov zákon).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BEATTIE, John. Garrow for the Defence [online]. History Today, 1991, [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Garrowův zákon (TV seriál) [online]. ČSFD, [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. (česky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Garrow na anglickej Wikipédii.