William Garrow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sir William Garrow
William Garrow v roku 1810, vo veku 50
William Garrow v roku 1810, vo veku 50
Narodenie13. apríl 1760
Hadley, Middx, Kráľovstvo Veľkej Británie
Úmrtie24. september 1840 (80 rokov)
ProfesiaAdvokát, politik, sudca
ManželkaSarah Dore
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Garrow

Sir William Garrow (* 13. apríl 1760 – † 24. september 1840) bol britský advokát, politik a sudca známy pre jeho nepriamu reformu právneho systému, ktorou pomohol zaviesť do sporného súdneho systému obyčajové/zvykové právo (Common law - anglo-americký právny systém) používané vo väčšine vtedajších štátov. Je autorom frázy nevinný, kým nie je dokázaná vina, trval na tom, že dôkazy žalobcov obvinených budú na súde dôkladne posudzované.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Garrow študoval v obci Middlesex v škole svojho otca. Potom sa vyučil u Thomasa Southousea, právnika v Cheapside a absolvoval záverečnú advokátsku prax s pánom Cromptonom, špeciálnym obhajcom. Ako horlivý študent práva často pozoroval prípady v Old Bailey (súdny dvor v Londýne); v dôsledku čoho mu Crompton odporučil, aby sa stal advokátom alebo obhajcom. Garrow vstúpil do Lincoln's Inn v novembri 1778, a bol menovaný advokátom dňa 27. novembra 1783. Rýchlo sa stal uznávaným trestným obhajcom, a vo februári 1793 z neho vláda urobila kráľovského radcu v prípadoch týkajúcich sa zrady a ťažkých zločinov.

Do parlamentu bol zvolený v roku 1805 za okres Gatton. V roku 1812 sa stal prokurátorom a o rok neskôr generálnym prokurátorom pre Anglicko a Wales. Pokúšal sa o prijatie právnych predpisov, ktoré by odsúdili týranie zvierat. V roku 1817 sa Garrow stal barónom štátnej pokladnice a vysoko postaveným právnikom, bol nútený rezignovať na post v parlamente, a nasledujúcich 15 rokov strávil ako sudca. V obchodných prípadoch štátnej pokladnice nebol príliš úspešný, no dosiahol skvelé výsledky, keď na súdnom zasadaní využil znalosti trestného práva z doby svojho pôsobenia ako obhajca. Po rezignácii 1832 bol vládou na znak úcty menovaný za člena štátnej rady.

V roku 1991 sa vďaka článku Johna Beattieho v londýnskom magazíne History Today, pod názvom „Garrow for the Defence“, význam jeho práce opäť dostal do povedomia akademikov 20. storočia.[1] Garrow sa preslávil najmä metódou obhajoby klientov v trestnom práve, ktorá pomohla zaviesť do praxe v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch a ďalších bývalých Britských kolóniách moderný agresívny systém krížového výsluchu svedkov. Garrow je tiež známy spôsobom dokazovania, ktorý viedol k pravidlu priamych dôkazov. Jeho práca bola nedávno citovaná na najvyššom súde Kanady (1982) a na Írskom trestnom odvolacom súde (2006).

O Garrowových začiatkoch v Old Bailey nakrútila v roku 2009 produkčná spoločnosť Twenty Twenty televízny seriál Garrow's Law (Garrowov zákon).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BEATTIE, John. Garrow for the Defence [online]. History Today, 1991, [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Garrowův zákon (TV seriál) [online]. ČSFD, [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. (česky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Garrow na anglickej Wikipédii.