Wireless Application Protocol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nokia 6680 s podporou WAP
WAP môže byť aj skratka pre wireless access point.

Wireless Application Protocol, skrátene WAP, je aplikačný protokol pre bezdrôtové zariadenia. WAP vznikol v roku 1997 a od roku 1999 ho využíva väčšina mobilných telefónov. Tento protokol umožňuje prehliadanie jednoduchých internetových stránok, vytvorených v hypertextovom značkovacom jazyku WML (Wireless Markup Language).

Užívateľské prostredie WAP aplikácií tvorí jednotný model. Jeho základom je WML dokument pozostávajúci z kariet. Karta je základná navigačná jednotka, ktorá obsahuje informácie zobrazené vo mobilnom zariadení podporujúcom WAP technológiu v jednom momente.

Verzie protokolu[upraviť | upraviť zdroj]

WAP 1.0[upraviť | upraviť zdroj]

WAP 1.0 je založený na HDML (Handheld Markup Language), ktorý vyvinula firma Unwired Planet (dnes Openwave). Tento štandard nebol uspokojivý, chýbal mu prislušný software na prehliadanie ako aj koncové zariadenia podporujúce tento štandard.

WAP 1.1[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 bol spustený nový štandard 1.1, ktorý nebol kompatibilný s WAP 1.0. Tomuto štandardu sa už podarilo presadiť, čoskoro bol každý mobilný telefón vybavený WAP prehliadačom.

WAP 2.0[upraviť | upraviť zdroj]

Pri špecifikácii WAP 2.0 boli nahradené pôvodné WAP protokoly (WTP, WSP a WTLS) protokolmi, ktoré sa bežnejšie používajú na internete: HTTP a SSL. Štandard WAP 2.0 má ale problémy s rýchlosťou načítavania stránok pri pripojení cez CSD a GPRS. Výhodou štandardu WAP 2.0 je, že mobilné telefóny sú schopné načitávať aj normálne internetové stránky.