Wolfram Alpha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Wolfram Alpha (Computational knowledge engine – môžeme preložiť ako výpočtový vedomostný motor) je internetová služba slúžiaca k vyhľadávaniu a znázorneniu informácií prevažne súvisiacich s matematikou a súvisiacimi vedeckými oblasťami. Služba bola vyvinutá spoločnosťou Wolfram Research a je založená na softvéri Mathematica. Služba bola spustená v máji 2009 Stephenom Wolframom. V roku 2009 bola vyhlásená americkým magazínom Popular Science ako najväčšia počítačová inovácia roku.

Na rozdiel od vyhľadávacích internetových služieb je Wolfram Alpha zameraný na riešenie a znázorňovanie výsledkov špecifických algoritmov, rovníc, štatistických údajov. Výsledkom sú syntetické odpovede, ktoré sú zosumarizované do vlastných hodnôt zadaných užívateľom.

Tento odlišný typ vyhľadávača prehľadáva vlastnú databázu a odpovedá na priame otázky položené v ľudskom jazyku. Databáza obsahuje ako fakty tak pravidlá pre odvodzovanie nových faktov, zákonitostí a odpovedí. Je to vyhľadávač informácií a faktov; nájdené výsledky usporadúva do prehľadných tabuliek. Vyhľadávač hľadá vo svojej databáze, ktorá je napĺňaná informáciami z rozličných externých databáz. Obsahuje rôzne odvetvia činností, napr. technológie, veda, cestovanie, varenie, hudba, astronómia a podobne.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]