X-Gerät

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Náčrt funkcie systému X--Gerät. Lietadlo sleduje navádzací lúč, pretínajúce lúče najskôr upozornia posádku na blízkosť cieľa a neskôr určia okamih odhodenia bômb.

X-Gerät bol rádionavigačný systém používaný letectvom Tretej ríše počas druhej svetovej vojny na podporu nočného bombardovania Spojeného kráľovstva.

Princíp fungovania[upraviť | upraviť zdroj]

Systém X-Gerät tvorilo šesť rádiových lúčov typu Lorenz. Frekvencia vysielania bola medzi 66 až 75 MHz. Tri lúče, dva hrubé a jedne presný, smerovali na cieľ náletu, ďalšie tri ich pretínali. Smerový vysielač mal meno Weser a bol inštalovaný na polostrove Cotentin. Vysielače križujúcich lúčov mali mená Elbe (Labe), Oder (Odra) a Rhein (Rýn) a nachádzali sa v oblasti Calais. Prvý pretínajúci lúč prechádzal vo vzdialenosti cca 30 km od cieľa. Od tohoto bodu musela posádka presne sledovať smerový lúč. Približne 19 km pred cieľom lietadlo preletelo cez druhý pretínajúci lúč. Navigátor spustil špeciálne odpočítavacie hodiny s dvoma ručičkami. Prvá sa dala do pohybu. Približne 5 km pred cieľom lietadlo preletelo cez posledný pretínajúci lúč. Navigátor znova stlačil tlačidlo, ktoré zastavilo prvú ručičku a spustilo druhú, ktorá sa otáčala 3-krát rýchlejšie. Keď sa ručičky prekryli, došlo k vypusteniu bômb.

Operačné použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou jednotkou, vybavenou týmto systémom, bola už koncom roku 1939 KGr 100 s 25 lietadlami Heinkel He 111. Systém sa ale zatiaľ na nočné bombardovanie nepoužíval. Prvý nálet za pomoci systému X-Gerät sa uskutočnil 13. augusta 1940 pomocou 21 bombardérov KGr 100. Cieľom náletu bola továreň na lietadlá Supermarine Spitfire v Castle Bromwich a továreň na pneumatiky v Birminghame. Zvlášť bombardovanie leteckej továrne bolo veľmi presné. Do konca septembra jednotka uskutočnila viac ako 30 náletov. V tom čase už Briti mali k dispozícii rušiaci systém Bromide. 14. novembra 1940 bol systém X-Gerät použitý pri nálete na Coventry. Lietadlá KGr 100 boli v úlohe značkovačov cieľa pre ďalšie bombardéry bez systému X-Gerät. Spolu sa náletu zúčastnilo 449 bombardérov. Niekoľko dní po nálete sa podarilo Britom, analýzou získaného prístroja X-Gerät, upraviť rušiacu frekvenciu systému Bromide a zvýšiť tým jeho účinnosť. V novembri 1940 zistila odpočúvacia služba signály na iných frekvenciách, do prevádzky sa už dostával systém Y-Gerät.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • PRICE, Alfred. Nástroje temnot. Historie elektronické války 1939 - 1945. Praha : Mladá fronta, 2006. 272 + 16 s. ISBN 80-204-1373-1. (česky)