Preskočiť na obsah

Y-Gerät

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Y-Gerät (známy aj pod krycím menom Wotan) bol rádionavigačný systém používaný letectvom Tretej ríše počas druhej svetovej vojny na podporu nočného bombardovania Spojeného kráľovstva. Využíval princípy rádiových vĺn. Predchádzali mu systémy Knickebein a X-Gerät.

Princíp fungovania[upraviť | upraviť zdroj]

Pozemný rádiový vysielač vysielal lúč smerovaný na cieľové miesto. Analyzátor v lietadle dokázal určiť polohu lietadla voči tomuto lúču. Okrem toho vysielal pozemný vysielač špeciálne signály, ktoré prijímač v lietadle po zachytení odvysielal späť na inej frekvencii. Pozemná stanica porovnaním vyslaného a prijatého signálu dokázala zamerať vzdialenosť lietadla od vysielača. Keď sa lietadlo nachádzalo nad vypočítaným miestom (v osi lúča, v definovanej vzdialenosti od vysielača) dostalo rádiový signál pre zhodenie bômb.

Operačné použitie[upraviť | upraviť zdroj]

So systémom sa začalo experimentovať v lete 1940. Koncom roku 1940 bol systém namontovaný do lietadiel jednotky III/KG 26 so základňou v Poix pri Amiense. Vysielače boli umiestnené v Poix, Cherbourgu a Casseli. Briti vyvinuli na rušenie Y-Gerät rušiaci systém s kódovým menom Domino. Účinok Y-Gerät bol rušením úspešne znižovaný. Ako protiopatrenie sa Nemci snažili zmeniť frekvenciu na ktorej vysielal lúč Y-Gerät, tento krok však nemal dlhý efekt. Takisto sa pokúsili lokalizovať a bombardovať rušiace vysielače, tie sa však podarilo rýchlo obnoviť. 3. mája 1941 boli pri nálete na Liverpool a Birkenhead zostrelené tri lietadlá so systémom Y-Gerät. Prístroje boli vymontované a analyzované. Na základe získaných vedomosti Briti zostrojili nový rušiaci systém Benjamin.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • PRICE, Alfred. Nástroje temnot. Historie elektronické války 1939 - 1945. Praha : Mladá fronta, 2006. 272 + 16 s. ISBN 80-204-1373-1. (česky)