Benjamin (rušička)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Benjamin bolo krycie meno rušiaceho systému, ktorý používala britská RAF proti rádiovému navádzaciemu systému Y-Gerät, používanému Luftwaffe v závere bombardovacej fázy bitky o Britániu.

Situácia[upraviť | upraviť zdroj]

Na nasadenie nemeckého navigačného systému Y-Gerät reagovali Briti konštrukciou a nasadením rušičky Domino. Táto bola úspešná, avšak nemala 100 percentnú účinnosť. Pri náletoch na Liverpool a Birkenhead v noci 3. mája 1941 boli zostrelené tri bombardovacie Heinkely so systémom Y-Gerät, ktorý mohli britskí inžinieri preskúmať.[1]

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Systém Y-Gerät už bol automatizovaný. Medzi dvoma smerovými signálmi bola krátka medzera, ktorá slúžila k uzamknutiu elektronického zameriavača systému k riadiacemu rádiovému lúču. Táto vlastnosť sa po jej odhalaní stala slabinou systému. Stačilo vysielať neprerušovaný signál na rovnakej frekvencii, ktorá bola známa. Automatika prestala fungovať, pretože nedokázala zachytiť očakávanú medzeru medzi signálmi. Na tomto jednoduchom princípe bola postavená rušička Benjamin. Prvýkrát bola nasadená 27. mája 1941. To však už nemecká bombardovacia ofenzíva končila, pretože sily Luftwaffe sa postupne presúvali na východ, kvôli operácii Barbarossa.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Price (2006, s. 48)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • PRICE, Alfred. Nástroje temnot. Historie elektronické války 1939 – 1945. Praha : Mladá fronta, 2006. 272 + 16 s. ISBN 80-204-1373-1. (česky)