Xouthos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Xuthos)

Xouthos alebo Xúthos alebo Xuthos (starogr. Ξοῦθος – Xouthos, lat. Xuthus) je v gréckej mytológii vnuk Deukalióna a jeho manželky Pyrrhy, ktorí sa stali zakladateľmi nového pokolenia ľudí po potope sveta.

Z vôle najvyššieho boha Dia bolo hriešne ľudstvo potrestané potopou. Za pomoci Titana Prometea sa zachránili len Deukalión a jeho manželka Pyrrha. Potopu prežili vo veľkej arche, ktorá po deviatich dňoch povodne pristála na vrchole hory Parnas. Keďže po svojej záchrane vykonali Diovi ďakovnú obeť, Zeus im odpustil a vyhovel im aj prosbe nového zaľudnenia sveta. Poradil im aby hádzali za seba kamene, obrazne "kosti matky zeme", z ktorých potom povstávali noví ľudia.

Deukalion a Pyrrha mali vlastného syna Helléna, ktorý sa stal praotcom všetkých Grékov. Keď sa Hellén oženil s nymfou Orseidou, splodili troch synov:

Xúthos bol prostredným synom Helléna. Mýty hovoria, že musel utiecť do Atén, pretože ho bratia obvinili z krádeže. Oženil sa tam s Kreousou, dcérou aténskeho kráľa Erechthea. Jeho synovia Ión a Achaios sa potom stali praotcami gréckych kmeňov Achájcov a Iónov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]