Yeti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umelecké vyobrazenie Yetiho.

Yeti (staršie po slovensky aj jeti) je údajný humanoidný tvor žijúci v pohorí Himaláje. Má to byť chlpatý tvor podobný ľudoopovi alebo pravekému človeku, vysoký približne 2,5 m.

Objavenie[upraviť | upraviť kód]

Domnienky o jeho existencii sú založené predovšetkým na rozprávaniach obyvateľov z okolia himalájskeho pohoria, kde sa správy o tomto tvorovi rozprávajú už po celé generácie. Pre európsku civilizáciu ho objavil v roku 1889 anglický dôstojník L. A. Wadel, keď na jednom himalájskom sedle objavil v snehu obrovský odtlačok bosej chlpatej nohy. Jediným dôkazom sú odtlačky chodidiel a ich fotografie. Prvé fotografie stôp však urobil až v roku 1937 F. S. Smyth, ktorý na dôkaz nadmernej veľkosti k odtlačku priložil horolezecký cepín. Väčšina odborníkov sa domnieva, že ide o poškodené alebo zdeformované odtlačky iných zvierat, iní odborníci tvrdia, že môže ísť o tvora, ktorý zatiaľ nie je odborne opísaný, ale jeho existencia je možná. Prvé sadrové odliatky stôp urobili v roku 1972 americkí horolezci McNeely a Cornin.

Pôvod[upraviť | upraviť kód]

Podľa iných názorov by mohlo ísť o zástupcov druhu človek vzpriamený (Homo erectus), ktorý sa v evolučnom postupe oddelil od línie nasledujúceho človeka rozumného (Homo sapiens). Toto tvrdenie nepodporuje fakt, že človek vzpriamený sa vyskytoval len v Afrike, Ázii a Európe. Nie je však vylúčené, že sa mohol z Ázie dostať do Severnej Ameriky.

Je tiež možné, že ide o tvora nazývaného Gigantopithecus. Ide o veľkého ľudoopa, ktorého pozostatky (najmä pozostatky čeľustí) boli nájdené v Číne.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Yeti

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yetti na českej Wikipédii.