Zürišské jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
3D model krajiny pri Zürichu
3D model krajiny pri Zürichu

Zürišské jazero (po nemecky: Zürichsee) je alpské ľadovcové jazero vo Švajčiarsku v alpskom predhorí s nadmorskou výškou 406 metrov, rozlohou 88,5 km² a hĺbkou až 143 metrov.
Zürišské jazero leží juhovýchodne od Zürichu v kantónoch Zürich, St. Gallen a Schwyz. Hlavným prítokom jazera je rieka Linth. Priteká z kantónu Glarus, tečie umelo vytvorenou obchádzkou cez Walensee popri Schmerikone až do jazera. Z Zürišského jazera tečie do mesta Zürichu rieka Limmat. Voda v jazere je taká čistá, že dosahuje kvalitu pitnej vody.

Zürišské jazero ma tvar banánu. Od Zürichu po Rapperswil je 28 km dlhé, spolu s Obersee (vrchné menšie pripojené jazero) 42 km dlhé a vo svojom najširšom mieste medzi Stafa a Richterswilom 3,85 km široké. Jeho najhlbšie mesto leží v hĺbke 143 m medzi Herrlibergom a Oberrieden. Celková dĺžka pobrežia je 87,6 km.

Niečo povyše Pfaffikonu sa nachádzajú dva ostrovčeky, obývaný Ufenau a neobývaný zákonom chránený Lutzelau. Pri Rapperswile je jazero zúžené, pretože tu doň zasahuje polostrov Hurden. Takmer odrezaná vrchná časť jazera za Rapperswilom sa nazýva Obersee, ktoré sme už spomenuli vyššie. Pri Tuggene na Lidtskej rovine sa nachádzal ešte do čias stredoveku dnes už vyschnutý a zastavaný kus jazera, Tuggenersee. Zürišské jazero vzniklo po prvej dobe ľadovej, keď rieka Lindt bola počas nánosu ľadovcov zahataná.

Oddávna viedol z Rapperswilu na druhú stranu do Pfaffikonu SZ mostík. Je súčasťou švajčiarskej púte Jakobsweg. V 2001 bol nanovo postavený a odvtedy je veľmi obľúbenou cestou pre pútnikov.

Popri Seedamm, kde je veľké nákupné centrum, hotel Plaza a akvapark Alpamare s termálnou vodou, výhľadom na jazero a mnohými atrakciami, vedie železnica aj vozovka do Pfaffikonu SZ po západnom brehu. Opačným smerom vedie diaľnica Horgen-Meilen AG.

V januári 1854 boli pri Obermailen nájdené prvé pozostatky pilotových stavieb (stavieb na kolíkoch nad hladinou jazera). V tých časoch bola hladina ešte veľmi nízko, čo umožnilo práce na dne jazera, dnes už oveľa viac zaplaveného. Aj na iných miestach našli podvodní archeológovia zaujímavé objekty, napr. ďalšie pilotové stavby tvoriace až dediny, na konci jazera pri Zürichu románsku kaplnku ako aj pozostatky historického mostíka pri Seedamm a drobné mince, ktoré putovníci po mostíku stratili.

Počas tuhej zimy 1962/1963 jazero naposledy zamrzlo. Od tých čias je však táto oblasť taká teplá, že tu jej obyvatelia pestujú figovníky a palmy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]