Znak Grónska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grónsky erb

Erb Grónska tvorí modrý štít so vzpriameným medveďom bielym. Tento symbol sa prvýkrát objavil v erbe Dánska v roku 1666[1] a dodnes je zastúpený v erbe dánskej kráľovskej rodiny. V dánskom kontexte bol medveď pôvodne zobrazený ako prirodzene kráčajúci, ale v roku 1819 bola určená vzpriamená poloha. Tento kráľovský titul neodrážal žiadny oficiálny titul, ale len to, že erb mohol používať každý, kto ovládal Grónsko.[2]

Súčasný erb navrhol grónsky umelec Jens Rosing[3] a 1. mája 1989 ho prijal dánsky parlament Landsting. Medveď biely symbolizuje faunu Grónska a modrá (azúrová) farba označuje Atlantický oceán a Severný ľadový oceán, ktorý Grónsko obmýva. Namiesto dánskej verzie v kráľovských pažiach, ktorá sa riadi heraldickou tradíciou pri zdvíhaní pravej prednej laby, medveď biely na grónskom erbe dvíha ľavú prednú labu, kvôli tradičnej inuitskej viere, že medvede biele sú ľaváci.[4][5]

V oficiálnej dánskej špecifikácii erbu sa neuvádza, ktorá predná ruka je zdvihnutá, takže medzi rôznymi verziami nie je žiadny rozpor. Prívrženci úplnej nezávislosti Grónska používajú zelené pozadie.

Medveď biely bol prvýkrát zahrnutý ako symbol Grónska do dánskeho erbu za vlády dánskeho kráľa Fridricha III., ale samostatne sa začal používať až začiatkom 20. storočia.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Greenland--Western Outpost of Scandinavia [online]. www.allscandinavia.com, [cit. 2023-02-18]. Dostupné online.
  2. SVANE, Erling. Det danske rigsvåben og kongevåben. [s.l.] : Odense University Press, 1994. S. 164–165. (po dánsky)
  3. Jens Rosing: Greenland’s Grand Old Man [online]. philatelicdatabase.com, 2010-03-30, [cit. 2023-06-14]. Dostupné online.
  4. USATODAY.com - Skinny lightning bolts, southpaw polar bears, long and short of spiders [online]. usatoday30.usatoday.com, [cit. 2023-02-18]. Dostupné online.
  5. ENGELHARD, Michael. Ice Bear (The Cultural History of an Arctic Icon). [s.l.] : University of Washington Press, 2016. 304 s. ISBN 978-0-295-99923-4. S. 172.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Coat of arms of Greenland na anglickej Wikipédii.