Zrkadlová frekvencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zrkadlová frekvencia alebo zrkadlový kmitočet je pri ladení príjmu rádia na prijímači typu superheterodyn neželaná vstupná frekvencia, ktorá produkuje rovnakú medzifrekvenciu (MF) ako želaná vstupná frekvencia. Je to potenciálny zdroj rušenia dobrého príjmu.

V prijímači typu superheterodyn do zmiešavača vstupuje frekvencia generovaná oscilátorom, ktorý je preladiteľný tak, aby prekonvertoval želanú vstupnú frekvenciu na fixnú medzifrekvenciu , ktorá potom prejde cez selektívne filtre, zosilňovače a detektor. Výstup jednoduchého zmiešavača obsahuje súčet a rozdiel jeho dvoch vstupných frekvencií. Čiže obe vstupné frekvencie su , výsledkom je . Obyčajne je potreba prijímať iba jednu z týchto vstupných frekvencií.

Neželaná frekvencia sa nazýva zrkadlová frekvencia z dôvodu zrkadlovej symetrie frekvencií detegovaných okolo . Príjem zrkadlovej frekvencie môže byť minimalizovaný len laditeľným filtrom pred zmiešavačom alebo ešte lepšie zloženým zmiešavacím obvodom.

Ak je zvolená vysoká MF, môže sa použiť jednoduchý filter na vstupe. Pevne naladené MF filtre nemôžu odfiltrovať zrkadlovú frekvenciu, ale sú navrhnuté tak, aby prepúšťali rozsah frekvencií, ktoré nazývame šírka pásma. Toto určuje celkovú šírku pásma prijímača, v ktorého strede je vstupná frekvencia .