Martin Waldseemüller: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TjBot (diskusia | príspevky)
Riadok 60: Riadok 60:
[[it:Martin Waldseemüller]]
[[it:Martin Waldseemüller]]
[[ja:マルティーン・ヴァルトゼーミュラー]]
[[ja:マルティーン・ヴァルトゼーミュラー]]
[[ka:მარტინ ვალდსიმიულერი]]
[[ka:მარტინ ვალდზეემიულერი]]
[[ko:마르틴 발트제뮐러]]
[[ko:마르틴 발트제뮐러]]
[[lb:Martin Waldseemüller]]
[[lb:Martin Waldseemüller]]

Verzia z 23:26, 31. máj 2012

Martin Waldseemüller
nemecký kartograf (portrét v podobe maľby z 19. storočia)
nemecký kartograf (portrét v podobe maľby z 19. storočia)
Narodenie~1470
Úmrtie16. marec 1520
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Martin Waldseemüller

Martin Waldseemüller (~1470 – † 16. marec 1520) bol nemecký kartograf, ktorý pomenoval na počesť Ameriga Vespucciho nový svetadiel Amerika. Spoločne s Matthiasom Ringmannem je mu pripisované prvé známe použitie názvu "Amerika" na označenie Nového sveta, a to vo Waldseemüllerove mape (známa tiež ako Universalis Cosmographia), na počesť objaviteľa Ameriga Vespucciho. Podľa Richarda Čapka "jeho tvorba spôsobila presun vodcovského postavenia kartografie do Nemecka.

Biografia

Waldseemüller sa narodil v Freiburgu im Breisgau, (jeho matka bola z Radolfzellu) a študoval na univerzite vo Freiburgu.

Dňa 25. apríla 1507 vydal glóbus a veľkú nástennú mapu sveta (Universalis Cosmographia) zloženú zo 12 drevorezieb, ktorá bola vôbec prvou mapou, ktorá zaznamenávala Nový svet ako "Ameriku". Glóbus a nástenná mapa boli doložené knihou Cosmographiae Introductio- úvodom do kozmografie. Kniha obsahuje latinské preklady Quattuor Amerike Vespuccij navigationes (Štyri cesty Ameriga Vespucciho), čo je zrejme list písaný Amerigom Vespuccim. V knihe je tiež popísané, prečo bol použitý názov Amerika:


Ab Americo Inventor ... quasi Amerike terrae sive Americam (od objaviteľa Ameriga… ako by to bola krajina Amerigova, preto Amerika).

V roku 1513 Waldseemüller znovu premýšľa o názve kontinente, pravdepodobne v dôsledku vtedajších protestov nad Vespucciho rolou pri objavení a pomenovaní Ameriky. V jeho prepracovanie Ptolemaiovom atlase už názov "Amerika nepoužil" a namiesto toho je kontinent nazvaný jednoducho Terra incognita (neznáma krajina). Aj cez túto revíziu, už bolo od tej doby vydané 1000 kópií mapy sveta a pôvodný názov "Amerika" sa ujal. Zatiaľ čo severná Amerika sa ešte po nejaký čas v dokumentoch označovala ako India (Indies), nakoniec došlo aj v jej prípade k používaniu názvu "Amerika."

Nástenná mapa bola po dlhú dobu stratená, ale v roku 1901 našiel jej kópiu Joseph Fischer na hrade Wolfegg v južnom Nemecku. Ide o jedinú známu dochovanú kópiu, ktorá bola v máji 2003 zakúpená Kongresom Spojených štátov.[1]

Referencie

  1. [1] Library of Congress Acquires Only Known Copy of 1507 World Map Compiled by Martin Waldseemüller

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Martin Waldseemüller na českej Wikipédii.

Iné projekty