André-Marie Ampère: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Biografia
d Reverted 1 edit by 87.197.3.118 (talk) identified as vandalism to last revision by Kolega2357. (TW)
Riadok 11: Riadok 11:
'''André Marie Ampère''' (* [[22. január]] [[1775]], [[Lyon]], [[Francúzsko]] – † [[10. jún]] [[1836]], [[Marseille]]) bol francúzsky [[matematik]], [[fyzik]] a [[filozof]].
'''André Marie Ampère''' (* [[22. január]] [[1775]], [[Lyon]], [[Francúzsko]] – † [[10. jún]] [[1836]], [[Marseille]]) bol francúzsky [[matematik]], [[fyzik]] a [[filozof]].


Najprv sa zaoberal matematickými prácami a v roku [[1802]] zverejnil svoju prácu o teórii hier ''Considérations sur la théorie mathématique du jeu'' (Úvahy o matematickej teórii hier). Potom sa venoval fyzike. Tri roky po A. Avogardrovi dospel k podobným záverom o stavbe [[molekula|molekuly]]. Po objavení elektromagnetizmu [[Hans Christian Ørsted|H. Ch. Ørstedom]] sa začal na jeseň roku [[1820]] venovať tejto oblasti a objavil [[Ampèrov zákon]] (o interakcii medzi vodičmi, ktorými preteká prúd) a [[Ampèrovo pravidlo]] (o otočení magnetickej ihly elektrickým prúdom). V roku [[1822]] v práci ''Exposé des nouvelles découvertes sur le magnétisme et l'électricité''(Expozé o nových objavoch v oblasti magnetizmu a elektriny) navrhol spolu s J. Babinetom elektromagnetický (na rozdiel od alternatívneho elektrochemického) [[telegraf]]. V roku [[1827]] vydal svoje slávne dielo ''Sur la théorie mathématique des phénomènes électrodynamiques'' (O matematickej teórii elektrodynamických javov). Potom sa venoval filozofii.Fyzik amper je super pornoherec
Najprv sa zaoberal matematickými prácami a v roku [[1802]] zverejnil svoju prácu o teórii hier ''Considérations sur la théorie mathématique du jeu'' (Úvahy o matematickej teórii hier). Potom sa venoval fyzike. Tri roky po A. Avogardrovi dospel k podobným záverom o stavbe [[molekula|molekuly]]. Po objavení elektromagnetizmu [[Hans Christian Ørsted|H. Ch. Ørstedom]] sa začal na jeseň roku [[1820]] venovať tejto oblasti a objavil [[Ampèrov zákon]] (o interakcii medzi vodičmi, ktorými preteká prúd) a [[Ampèrovo pravidlo]] (o otočení magnetickej ihly elektrickým prúdom). V roku [[1822]] v práci ''Exposé des nouvelles découvertes sur le magnétisme et l'électricité''(Expozé o nových objavoch v oblasti magnetizmu a elektriny) navrhol spolu s J. Babinetom elektromagnetický (na rozdiel od alternatívneho elektrochemického) [[telegraf]]. V roku [[1827]] vydal svoje slávne dielo ''Sur la théorie mathématique des phénomènes électrodynamiques'' (O matematickej teórii elektrodynamických javov). Potom sa venoval filozofii.


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Verzia z 12:09, 6. máj 2014

André Marie Ampère
francúzsky matematik, fyzik a filozof
francúzsky matematik, fyzik a filozof
Narodenie22. január 1775
Lyon, Francúzsko
Úmrtie10. jún 1836 (61 rokov)
Marseille, Francúzsko
PodpisAndré-Marie Ampère, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons André-Marie Ampère

André Marie Ampère (* 22. január 1775, Lyon, Francúzsko – † 10. jún 1836, Marseille) bol francúzsky matematik, fyzik a filozof.

Najprv sa zaoberal matematickými prácami a v roku 1802 zverejnil svoju prácu o teórii hier Considérations sur la théorie mathématique du jeu (Úvahy o matematickej teórii hier). Potom sa venoval fyzike. Tri roky po A. Avogardrovi dospel k podobným záverom o stavbe molekuly. Po objavení elektromagnetizmu H. Ch. Ørstedom sa začal na jeseň roku 1820 venovať tejto oblasti a objavil Ampèrov zákon (o interakcii medzi vodičmi, ktorými preteká prúd) a Ampèrovo pravidlo (o otočení magnetickej ihly elektrickým prúdom). V roku 1822 v práci Exposé des nouvelles découvertes sur le magnétisme et l'électricité(Expozé o nových objavoch v oblasti magnetizmu a elektriny) navrhol spolu s J. Babinetom elektromagnetický (na rozdiel od alternatívneho elektrochemického) telegraf. V roku 1827 vydal svoje slávne dielo Sur la théorie mathématique des phénomènes électrodynamiques (O matematickej teórii elektrodynamických javov). Potom sa venoval filozofii.

Iné projekty