Tetrametylsilán: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Peko (diskusia | príspevky)
d portál
Luppus (diskusia | príspevky)
dBez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
{{na úpravu|posledné 2 vety nedávajú význam}}
{{na úpravu|posledné 2 vety nedávajú význam}}
'''Tetrametylsilán''' (skrátene '''TMS''') je [[organokovová zlúčenina]] [[kremík]]u. Jedná sa o jednu z najjednoduchších organických zlúčenín kremíku. Podobne ako ostatné [[silány]], má molekulovú štruktúru [[štvorsten]]u.
'''Tetrametylsilán''' (skrátene '''TMS''') je [[organokovová zlúčenina]] [[kremík]]u. Ide tu o jednu z najjednoduchších organických zlúčenín kremíku. Podobne ako ostatné [[silány]], má molekulovú štruktúru [[štvorsten]]u.


Pripravuje sa ako vedľajší produkt výroby metylchlórsilánov - SiCl<sub>x</sub>(CH3)4−<sub>x</sub>, ktoré sa pripravujú pomocou Müller-Rochowej syntézy, reakciou [[chlórmetán]]u s kremíkom.
Pripravuje sa ako vedľajší produkt výroby metylchlórsilánov - SiCl<sub>x</sub>(CH3)4−<sub>x</sub>, ktoré sa pripravujú pomocou Müller-Rochowej syntézy, reakciou [[chlórmetán]]u s kremíkom.

Verzia z 16:00, 17. február 2019

Tetrametylsilán (skrátene TMS) je organokovová zlúčenina kremíku. Ide tu o jednu z najjednoduchších organických zlúčenín kremíku. Podobne ako ostatné silány, má molekulovú štruktúru štvorstenu.

Pripravuje sa ako vedľajší produkt výroby metylchlórsilánov - SiClx(CH3)4−x, ktoré sa pripravujú pomocou Müller-Rochowej syntézy, reakciou chlórmetánu s kremíkom.

Význam pri NMR spektroskopii

Pri NMR spektroskopii sa tetrametylsilán často používa ako kalibračný štandard pre protónovú, 13C, 29Si NMR spektroskopiu. Pokiaľ je skúmaná látka rozpustená vo vode (s ktorou je TMS nemiešateľný), nahradzujeme ho pomocou DDS - sulfónovej kyseliny odvodenej od tetrametylsilánu.

Pri 1H NMR spektroskopii kvôli svojim 12 vodíkom, ktoré sú chemicky ekvivalentné vytvára singlet.[1] Podľa chemického posunu TMS sa určujú ostatné chemické posuny. V spektre 13C NMR spektroskopie, kvôli svojim chemicky ekvivalentným uhlíkom takisto vytvára singlet podľa ktorého sa určujú ostatné chemické posuny.[2]

Pri niektorých spektroskopiách sa používajú rozpúšťadlá bez TMS. V tomto prípade sa pri protónovej spektroskopii na kalibráciu použije zvyšok 1H v deuterovanom rozpúšťadle (napr. približne 0,001% chloroformu v deuterochloroforme), keďže pri tomto druhu NMR spektroskopie nevytvára deutérium žiadny signál, chemický posun ostatných látok sa dá odvodiť signálov zvyškov nedeuterovaného rozpúšťadla. Pri 13C NMR spektroskopii sa chemický posun ostatných látok odvodiť signálu deuterovaného rozpúšťadla, napríklad pri deuterochloroforme od tripletu s rovnakou výškou na 77 ppm.[3]

Referencie

Pozri aj