Vibrio cholerae: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Vegetator (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
d →‎Patogenita (schopnosť vyvolať chorobu): pridanie odkazu na novú stránku
Riadok 37: Riadok 37:
== Patogenita (schopnosť vyvolať chorobu) ==
== Patogenita (schopnosť vyvolať chorobu) ==


V.cholerae je baktériou neinvazívnou – nepreniká do tkanív – a toxigénnou – produkuje [[enterotoxín]] '''''choleragén'''''. Jeho účinkom (cez aktiváciu adenylátcyklázy) dochádza k transportu [[chlór|Cl<sup>-</sup>]] a vody do [[tenké črevo|tenkého čreva]] a zablokovaniu vstrebávania [[sodík|Na<sup>+</sup>]]. Tým dochádza k strate tekutín a vznikajú vodnaté hnačky, typické pre choleru. Patogenitu baktérie zvyšujú i pomocné enzýmy – napr. ''mucináza'', ktorá uľahčuje prienik mikroorganizmu cez ochrannú vrstvu hlienu na povrchu čreva.
V.cholerae je baktériou neinvazívnou – nepreniká do tkanív – a toxigénnou – produkuje [[enterotoxín]] '''[[Choleratoxín|choleragén]]''', nazývaný aj '''[[choleratoxín]],''' ktorého účinkom (cez aktiváciu adenylátcyklázy) dochádza k transportu [[chlór|Cl<sup>-</sup>]] a vody do [[tenké črevo|tenkého čreva]] a zablokovaniu vstrebávania [[sodík|Na<sup>+</sup>]]. Tým dochádza k strate tekutín a vznikajú vodnaté hnačky, typické pre choleru. Patogenitu baktérie zvyšujú i pomocné enzýmy – napr. ''mucináza'', ktorá uľahčuje prienik mikroorganizmu cez ochrannú vrstvu hlienu na povrchu čreva.


== Ďalšie užitočné odkazy ==
== Ďalšie užitočné odkazy ==

Verzia z 16:10, 9. marec 2021

Vibrio cholerae

Vibrio cholerae v elektrónovom mikroskope.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Vibrio cholerae
Pacini, 1854
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vibrio cholerae je mikroorganizmus, ktorý je spolu so svojim biotypom El Tor pôvodcom cholery. Patrí do rodu Vibrio a čeľade Enterobacteriaceae. Je trvalo usídlené vo vodnom prostredí endemických oblastí, kde môže prežívať i niekoľko rokov. Ak sú podmienky preň nepriaznivé, hibernuje do formy, ktorú nemožno kultivačne dokázať.

Vzhľad

Krátka zahnutá tyčinka, nefarbiaca sa po pridaní Gramovho farbiva.

Kultivácia

Kultivácia je jednoduchá, v.cholerae je veľmi nenáročná baktéria. Znáša vysoké pH.

Antigénna štruktúra

Podľa telového O antigénu bol druh rozdelený do 6 skupín, do prvej patrilo Vibrio cholerae a Vibrio El Tor.
V rámci druhu dnes existuje viac ako 100 antigénnych skupín, epidemickú choleru vyvoláva výhradne skupina 01. Odlíšiť od ostatných ju možno pridaním antiséra proti skupine 01, ktoré v prípade prítomnosti tejto skupiny vo vzorke spôsobí aglutináciu (zrazenie). Všetky ostatné typy sa preto označujú ako NAG vibriá (neaglutinujúce). Skupina 01 sa delí na 3 sérotypy – Ogawa, Inaba a Hikojima.

Patogenita (schopnosť vyvolať chorobu)

V.cholerae je baktériou neinvazívnou – nepreniká do tkanív – a toxigénnou – produkuje enterotoxín choleragén, nazývaný aj choleratoxín, ktorého účinkom (cez aktiváciu adenylátcyklázy) dochádza k transportu Cl- a vody do tenkého čreva a zablokovaniu vstrebávania Na+. Tým dochádza k strate tekutín a vznikajú vodnaté hnačky, typické pre choleru. Patogenitu baktérie zvyšujú i pomocné enzýmy – napr. mucináza, ktorá uľahčuje prienik mikroorganizmu cez ochrannú vrstvu hlienu na povrchu čreva.

Ďalšie užitočné odkazy