Ernest Habsburský (1553 – 1595)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Arnošt Habsburský)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ernest Habsburský
Ernest Habsburský (1553 – 1595)
rakúsky arcivojvoda

Narodenie 15. jún 1553
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie 20. február 1595 (41 rokov)
Brusel, Belgicko

Ernest Habsburský (* 15. jún 1553, Viedeň, Rakúsko – † 20. február 1595, Brusel, Belgicko) bol rakúsky arcivojvoda, syn cisára Maximiliána II. Habsburského a Márie Španielskej.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Matka ho spolu s o rok starším bratom Rudolfom, neskorším cisárom Rudolfom II., ako desaťročného poslala na dvor svojho brata, španielskeho kráľa Filipa II. do Madridu. Tu bol vychovávaný až do 18-tich rokov a výsledkom tohto pobytu bolo pevné primknutie sa ku katolíckej viere a súčasne celoživotné priateľstvo s Rudolfom. Až do svojej smrti ostal jeho najobľúbenejším súrodencom a Rudolf mu ako jedinému so svojich bratov dôveroval. V Rudolfovej blízkosti ostával Ernest i po návrate do Viedne.

Otec využíval jeho služby v politickej oblasti (napr. v roku 1574 predsedal ako zástupca Maximiliána II. a Rudolfa českému snemu). Ako mladší syn však nemal žiaden nárok na nástupníctvo po otcovi a musel preto hľadať uplatnenie inde. Celkom trikrát (v rokoch 1573, 1575 a 1587) sa pokúšal zasadnúť na uprázdnený poľský trón, vždy však bol neúspešný.

Po Rudolfovom nástupe na čelo habsburskej monarchie pôsobil ako miestodržiteľ v Hornom a Dolnom Rakúsku a po smrti svojho strýka Karola Štajerského v roku 1590 vykonával poručnícku vládu za jeho dosiaľ neplnoletého syna Ferdinanda vo vnútrorakúskych krajinách.

Vzdelaný a umeniamilovný arcivojvoda sa nikdy neoženil a ostal bez legitímnych potomkov. V roku 1593 ho španielsky kráľ Filip II. menoval miestodržiteľom v Nizozemsku. Ernest pricestoval do Bruselu roku 1594, ale nestačil už splniť nádeje, ktoré do jeho pôsobenia kráľ vkladal. Zomrel po necelom roku pobytu v Bruseli a tam bol i pochovaný.

Rodokmeň[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Ernesta Habsburského do tretieho pokolenia
Ernest Habsburský Otec:
Maximilián II. Habsburský
Starý otec:
Filip I.
Prastarý otec:
Maximilián I. Habsburský
Prastará matka:
Mária Burgundská
Stará matka:
Jana Kastílska
Prastarý otec:
Ferdinand II. Aragónsky
Prastará matka:
Izabela I. Kastílska
Matka:
Mária Španielska
Starý otec:
Karol V.
Prastarý otec:
Filip I. Pekný
Prastará matka:
Jana Kastílska
Stará matka:
Izabela Portugalská
Prastarý otec:
Manuel I.
Prastará matka:
Mária Aragónska