Crytek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Crytek je nemecká spoločnosť sústreďujúca sa na vývoj videohier, ktorú založili traja tureckí bratia: Cevat, Avni a Faruk Yerli. Okrem sídla vo Frankfurte majú 4 pobočky: v Kyjeve, v Sofii, v Budapešti a v Nottinghame. Vývojársky tím sa skladá z 296 profesionálov, z toho 249 z Európy, 24 z Ázie, 14 zo Severnej Ameriky, 7 z Oceánie a 1 z Afriky. Crytek je sa stal známou spoločnosťou po vydaní hier Far Cry (a engine-u CryEngine ktorý táto hra využíva) a Crysis (ktorý využiva CryEngine 2).V súčasnosti (2011) spoločnosť vyvinula CryEngine 3, ktorý bol prvýkrát predstavený na GDC 2009 a taktiež ho používa pokračovanie úspešnej FPS Crysis 2 . Crytek spolupracuje s firmami ako Electronic Arts, Ubisoft, nVidia, Intel, AMD, FMOD, Scaleform, Xoreax Software, Sparkasse Coburg a Rating Services.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Crytek bola založená bratmi Yerliovými v roku 1999 v Coburgu, v SRN. Hneď zo začiatku zaujali vydavateľov na ECTS 2000 svojím technologickým demom, neskôr prepracovaného do podoby známej ako X-Isle (neskôr Far Cry). V máji 2002 Crytek predstavil CryEngine.

V roku 2003 sa CryTek zúčastnil Game Developers Conference, kde prestavil svoj nový engine a jeho technológie. V tom istom roku sa zúčastnili ECTS, kde bol Far Cry ocenený titulom „najlepšia PC hra“. V tom istom mesiaci bol CryEngine optimalizovaný pre AMD64 procesory.

Vo februári 2004 nemecká polícia vtrhla do kancelárií Cryteku s podozrením, že používajú nelegálny softvér, no nič sa nenašlo. V rovnakom čase CryTek a Electronic Arts uzavreli spoluprácu a vytvorili tech-demo Michinima, ktorým demonštrovali svoju predstavu budúcnosti hrania na PC.

23. januára 2006 CryTek oznámil vývoj hry Crysis, so sľubom, že pôjde o originálnu FPS s herným obsahom plným výziev. Hra Crysis vyhrala viacero ocenení na E3 a Games Convention. Prvé verejné predstavenie CryEngine 2 sa konalo 23. januára 2007, rok potom, čo bola ohlásenáí hra Crysis. CryEngine bol licencovaný viacerými spoločnosťami, napríklad Avatar Reality, WeMade Entertainment, Entropia Universe, XLGames, Reloaded Studios, 1st Educational Institution a Games Academy GmbH.

11. mája 2007 Crytek ohlásil, že ich vysunuté pracovisko v Kyjeve bolo vylepšené na vývojárske štúdio a pracuje na novej neoznámenej hre. Týždeň nato ohlásil nové štúdio v Budapešti. Tak ako štúdio v Kyjeve, aj toto sa sústreďuje prevažne na prácu s CryEnginom 2.

14. júla 2008 CryTek kúpil Black Sea Studios a premenoval ho na Crytek Black Sea. 17. novembra 2008 Crytek otvoril nové priestory v Južnej Kórei s názvom Crytek, Ltd. Tieto kancelárie sa sústreďujú na licencovanie CryEnginu 2 ostatným kórejským klientom. 12. septembra 2008 vydávaju Crysis Warhead.

Od 14. Októbra 2009 je CryEngine 3 engine k dispozícii pre vývojárov.