Don Giovanni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Don Giovanni
Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni
Don Giovanni (293300439).jpg
Hudba
Wolfgang Amadeus Mozart
Libreto
Lorenzo Da Ponte
Predloha
Don Juan
Vznik
1787
Premiéra
29. október 1787
Praha, Stavovské divadlo
Informácie o predstavení
Jazyk taliansky
Počet dejstiev 2
Miesto a čas diania Španielsko, 17.storočie
Pozri tiež Zoznam opier

Don Giovanni v origináli Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Potrestaný hriešnik alebo Don Giovanni) je opera v dvoch dejstvách, ktorú v roku 1787 v Prahe zložil Wolfgang Amadeus Mozart na objednávku. Námetom pre hlavnú postavu je legendárny Don Juan. Patrí medzi desať najhranejších opier. Obsahuje dramatické a nadprirodzené prvky.

Vznik a história opery[upraviť | upraviť zdroj]

Objednávku na napísanie opery Don Giovanni dostal Mozart v Prahe. Opera mala premiéru 29. októbra 1787 v Stavovskom divadle v Prahe, kde ju dirigoval samotný autor. Sú dve verzie, kedy bola dokončená overtúra - predohra. Podľa jednej deň pred premiérou, podľa druhej v deň premiéry. Mozart zaznamenal dokončenie opery 28. októbra.

Mozart dohliadal aj na premiéru opery vo Viedni, ktorá bola 7. mája 1788. Pre túto produkciu napísal dve nové árie: pre Ottavia a Elvíru a duet medzi Leporellom a Zerlinou.

Postavy a obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

  • don Giovanni, mladý roztopašník, šľachtic – Barytón
  • Veliteľ (Commendatore), otec Anny, (don Pedro) – Bas
  • Leporello, sluha dona Giovanniho – Bas
  • donna Anna, dcéra dona Pedra, snúbenica dona Ottavia – Soprán
  • don Ottavio, snúbenec Anny – tenor
  • donna Elvíra, vznešená šľachtičná z Burgosu, milenka dona Giovanniho, ktorú opustil – Soprán
  • Zerlina, prostá dedinská dievčina – Soprán
  • Masetto, snúbenec Zerliny – Bas
  • Chorus: Dedinčania, sluhovia, muzikanti.

Inštrumenty[upraviť | upraviť zdroj]

Obsah opery[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh opery sa odohráva v Španielsku, v 17. storočí. Zhýralý, mladý, skazený šľachtic klame, zvádza, podvádza a neštíti sa žiadnych praktík, aby dosiahol, čo chce.

1. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Prelúdium

Leporello čaká počas chladnej noci v záhrade, pred domom Commendatora na svojho pána a stráži. Pritom sa sťažuje na ťažký osud sluhu. Don Giovanni sa zatiaľ snaží v dome zviesť dcéru Commendatora hoci aj násilím. Náhle vybiehajú obaja z domu: Don Giovanni sa snaží zostať ukrytý pod plášťom a dona Anna sa naopak pokúša odhaliť ho. Po krátkom čase jej príde Commendatore na pomoc a Don Giovanni je prinútený na súboj, v ktorom dona Pedra zabije. Donna Anna medzitým odišla zavolať na pomoc svojho snúbenca dona Ottavia. Po návrate so snúbencom nachádzajú Commandatora mŕtveho. Anna prinúti snúbenca prisahať pomstu donovi Giovannimu.

V ďalšej scéne Don Giovanni pomýšľa, že si začne románik so ženou, ktorá na ulici spieva o tom že ju opustil jej milý, sľubuje pomstu. Don Giovanni s ňou začne flirtovať a zistí, že muž o ktorom dona Elvíra spievala je on samotný. Prinúti Leporella čeliť done Elvíre a sám utečie. Leporello sa snaží doňu Elvíru upokojiť, radí jej, že Don Giovanni nie je hoden jej lásky, vymenúva ako trojciferné čísla, jeho obete po celej Európe: 640 v Taliansku, 520 vo Francúzsku, až 1003 v Španielsku. Doňa Elvíra opäť sľubuje pomstu a obaja opúšťajú scénu.

Prichádzajú dedinčania S Masettom a Zerlinou, veselí, spievajú, tancujú, radujú sa. Zakrátko vchádza Don Giovanni s Leporellom. Okamžite je uchvátený Zerlinou. Predstiera priateľstvo a ponúka svoj palác na svadobnú hostinu. Masetto aj hostia odídu, ale onedlho si Masetto uvedomí, že Don Giovanni ostal so Zerlinou sám a nahnevá sa. Dona Elvíra preruší zvádzanie Zerliny. Na svadbu prídu aj zamaskovaní don Ottavio a doňa Anna, ktorá v donovi Giovannim spozná vraha jej otca. Don Giovanni však úspešne uniká.

2. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Leporello sa vyhráža, že Giovanniho opustí. Ten sa ho snaží uzmieriť peniazmi. Snaží sa zviesť Elvírinu slúžku a za týmto zámerom si vymení s Leporellom kabát. Giovanni núti Leporella, aby predstieral, že je don Giovanni a zabával Elvíru, čím urobí priestor Giovannimu pre zvádzenie Elvírinej slúžky. To sa podarí a Elvíra vyjde na ulicu, Leporello stále predstierajúc že je Giovanni ju odvádza preč. Než Giovanni zvedie slúžku, prichádzajú Masetto a jeho spoločnosť so zámerom zabiť Giovanniho. Giovanni, predstierajúc Leporella prehlasuje, že tiež nenávidí Giovanniho a pridáva sa k davu. Giovanni sa prefíkane zbaví Masettových priateľov, vezme Masettovi zbraň, zbije ho s ňou a utečie. Prichádza Zerlina a utešuje dobitého Masetta. Leporello medzitým opúšťa Elvíru. Prichádzajú Ottavio a Anna utešiť ju. Zerlina a Masetto zbadajú Leporella, ktorý sa snaží prekĺznuť cez dvere a ujsť. Stále si myslia, že je to don Giovanni a podarí sa im ho chytiť. Obkolesia ho, vyhrážajú sa mu smrťou. Elvíra sa ho snaží chrániť, stále presvedčená, že je to don Giovanni tvrdí, že je to jej manžel a prosí o súcit. Oni sú však odhodlaní potrestať ho. Leporello vyzlieka kabát a odhaľuje svoju pravú identitu, prosí všetkých o odpustenie a keď zbadá príležitosť, utečie. Elvíra je zúrivá pre zradu, ale súčasne stále cíti aj súcit.

Don Juan and the statue of the Commander mg 0119.jpg

Na cintoríne pod sochou Cammendatore sa Leporello stretne s donom Giovannim a vraví mu v akom bol nebezpečí. Giovanni rozpráva ako sa snažil zviesť v prestrojení za Leporella jeho priateľku. Leporella to neteší a navrhuje mu aby si ju vzal za ženu, na čo sa Giovanni hlasno začne protestujúcemu sluhovi vysmievať. Socha prehovorí a varuje Giovanniho, že jeho smiech nepretrvá do rána. Na Giovanniho príkaz číta Leporello nápis pod sochou: Čakám tu na svojho vraha, aby som sa mu pomstil. Sluha sa od strachu trasie, ale bezostyšný Giovanni mu prikazuje, pozvať sochu na večeru. Vyhráža sa Leporellovi smrťou ak to neurobí. Leporello urobí niekoľko pokusov, aby príkaz Giovanniho splnil, ale všetky neúspešne, ani jeden pokus nedokončí. Don Giovanni teda pozvanie dokončí a na prekvapenie socha prikývne hlavou na znak, že pozvanie prijala. Ottavio sa snaží presvedčiť Annu aby sa za neho konečne vydala, ale ona tvrdí, že je to priskoro od otcovej smrti a uisťuje ho o svojej láske a vernosti. Leporello pripravuje luxusnú hostinu pre Giovanniho. Zjaví sa Elvíra a vraví, že už necíti hnev, len súcit a prosí Giovanniho aby zmenil svoj prostopašný život. Ten sa jej posmieva. Zranená a nahnevaná Elvíra sa vzdáva nádeje na nápravu Giovanniho a odchádza. O okamih neskôr je počuť Elvíru kričať, prichádza naspäť a utečie do iných dverí. Giovanni posiela Leporella zistiť čo Elvíru tak rozrušilo a vystrašilo. Sluha začne tiež kričať a uteká do izby. Socha sa zjavila tak ako sľúbila. Leporello je paralyzovaný strachom a na klopanie musí ísť otvoriť don Giovanni. Socha Commendatore spieva: "Don Giovanni! A cenar teco m'invitasti" - Don Giovanni, pozval si ma na večeru. Ponúka Giovannimu poslednú šancu na ľútosť a kajanie sa. Giovanni tvrdošijne odmieta. Zjavia sa démoni a Giovanni s krikom prepadá pod zem peklu. Anna, Ottavio, Elvira, Zerlina a Masetto prichádzajú hľadať Giovanniho a nájdu len pod stolom sa krčiaceho a vystrašeného Leporella. S uspokojením komentujú skazu hriešnika. Elvíra odchádza do kláštora.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Don Giovanni na anglickej Wikipédii.