Heterodontosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Heterodontosaurus
Heterodontosaurus cast.jpg
Odliatok kostry Heterodontosaura
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Ornithischia
Čeľaď (familia) Heterodontosauridae
Rod (genus) Heterodontosaurus
Druh (species) Heterodontosaurus tucki
Vedecký názov
Heterodontosaurus tucki
Cromptom a Charig, 1962
Synonymá:
Lycorhinus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Heterodontosaurus bol dvoj- a štvornohý bylinožravý dinosaurus malých rozmerov. Ako najlepšie známy zástupca čeľade vtákopanvových dinosaurov Heterodontosauridae je známy z kompletných pozostatkov. Žil pred približne 197 miliónmi rokov na území dnešnej južnej Afriky. Jediný druh je Heterodontosaurus tucki.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Heterodontosaura s človekom
Rekonštrukcia výzoru Heterodontosaura
Rekonštrukcia

Tento len 1,2 m dlhý najmä dvojnohý(?) bylinožravec sa vzhľadom ponášal na primitívne vtákopanvové dinosaury (napr. Pisanosaurus alebo po jeho boku žijúci Lesothosaurus). Na rozdiel od nich však disponoval mohutnejšou stavbou tela a dlhšími, mocnejšími prednými končatinami so silným palcovým pazúrom, ktorými počas obdobia sucha vyhrabával korienky. Heterodontosaurus (a celá jeho čeľaď), je veľmi zaujímavý najmä vďaka chrupu s viacerými typmi zubov. V prednej časti hornej čeľuste mával rezáky (v prednej časti dolnej čeľuste ich nahrádzal rohovinový zobák), ktorými odhrýzali potravu, ostré očné zuby (resp. kly) a silné stoličky v zadnej časti čeľustí, ktorými rozomieľal potravu. Kly mali zrejme len samce, tie ich používali ako zbraň, keď medzi sebou súperili. Našli sa totiž lebky bez klov, inak úplne identické s lebkami vybavenými klami. Neskoršie vtákopanvové dinosaury už mali vždy zvyčajne len jediný typ zubov, pričom rezáky sa im neujali boli nahradené rohovinovým zobákom.

Príbuzenstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Heterodontosaurus a celá čeľaď Heterodontosauridae je napriek vonkajšej podobnosti s ornitopódmi (ktorú dokonca podporili aj niektoré štúdie) spájaná s predkami hrubohlavých a rohatých dinosaurov (Pachycephalosauria, resp. Ceratopsia). Blízke príbuzenstvo s Marginocephalia potvrdzuje aj nedávny nález dosiaľ najprimitívnejšieho známeho zástupcu Ceratopsia, rodu Yinlong, ktorý okrem podobností s pachycefalosaurami disponuje aj podobnosťami s heterodontosaurovitými dinosaurami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CROMPTON, A. W., CHARIG, A. J. A new ornithischian from the Upper Triassic of South Africa. Nature, 1962, roč. 196, s. 1074 – 1077.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dinosaury prešli na vegetariánstvo zrejme v období jury [online]. 2008, [cit. 2012-01-06]. Dostupné online.