Jacqueline Bissetová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jacqueline Bissetová
Jacqueline Bissetová
anglická herečka

Narodenie 13. september 1944 (69 rokov)
Weybridge, Surrey, Veľká Británia

Jacqueline Bissetová (vl. menom Winifred Jacqueline Fraser-Bissetová) (* 13. september 1944, Weybridge, Surrey, Veľká Británia) je anglická herečka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jacqueline Bissetová sa narodila v rodine Maxa Fraser-Bisseta, škótskeho lekára, a Arlette Alexanderovej, právničky francúzsko-anglického pôvodu (jej matka prišla do Británie počas 2. svetovej vojny) [1]. Jacqueline má jedného brata, Maxa Bisseta. Matka ju naučila hovoriť plynule francúzsky a vzdelanie dostala na gymnáziu Charlesa de Gaulla v Londýne. Keď prišla do puberty, jej matke diagnostikovali roztrúsenú sklerózu. Jej rodičia sa rozviedli v roku 1968 po 28 rokoch manželstva.[1] Jacqueline sa následne presťahovala k matke, aby jej mohla pomáhať. Už ako malé dieťa chodila na hodiny baletu a teraz začala chodiť na hodiny herectva a modelingu. V súčasnosti žije v Anglicku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1967 obsadili Jacqueline do role v kritikou dobre prijatom filme Two for the Road. Následne sa zúčastnila v bondovskej satire Casino Royale z roku 1967, kde hrala rolu „Miss Goodthighs“. V roku 1968 prišla Mia Farrow o rolu vo filme The Detective a nahradila ju Jacqueline. V tom istom roku bola prijatá popri Steveovi McQueenovi do filmu Bullitt, a v roku 1970 sa objavila v katastrofickom filme Airport. V roku 1973 sa tiež objavila vo filme Françoisa Truffauta Day for Night, vďaka ktorému si vydobyla rešpekt európskych kritikov a návštevníkov kín ako skutočná herečka. V roku 1977 urobila vďaka filmu The Deep, v ktorom hrala spolu s Robertom Shawom, veľký krok k tomu, aby sa stala známejšou v Amerike. Podarilo sa jej to vďaka záberom z filmu, keď plávala pod vodou oblečená len v tričku, čo vynieslo filmu veľký finančný zisk. Režisér filmu Jon Peters povedal, že "toto tričko zo mňa urobilo bohatého muža"[2]. V tom čase ju časopis Newsweek vyhlásil za najkrajšiu filmovú herečku všetkých čias.

V roku 1978 sa stala všeobecne známou osobou. Získala svoju prvú nomináciu na Zlatý glóbus za komédiu Who Is Killing the Great Chefs of Europe?. Krátko na to si zahrala vo filmoch Rich and Famous z roku 1981 spolu s Candice Bergen a Under the Volcano s Albertom Finneym v roku 1984, za ktoré získala svoju druhú nomináciu na Zlatý glóbus. V roku 1996 bola nominovaná na ocenenie César, francúzsku obdobu Oscara, za rolu vo filme La Cérémonie. Počas svojej kariéry pracovala Jacqueline s tak rešpektovanými režisérmi, ako sú François Truffaut, John Huston, George Cukor a Roman Polański. Niekoľko z jej filmov je francúzskej alebo talianskej produkcie.

Jacqueline sa tiež objavila v mnohých televíznych filmoch, najmä počas posledných desiatich rokov, pričom niektoré z nich boli vcelku úspešné. Jeden z jej neskorších televíznych filmov, realizovaný v roku 2003, bol film America's Prince: The John F. Kennedy Jr. Story, v ktorom predstavovala postavu Jackie Kennedyovej. Jej najnovšia televízna práca bola rola v mysterióznom seriály Nip/Tuck

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci bola v súkromnom a milostnom živote spájaná s mnohými hercami, Jacqueline sa nikdy nevydala, je však krstnou mamou herečky Angeliny Jolie. Zahrala si s ňou vo filme Pán a pani Smithovci z roku 2005. Na rozdiel od mnohých herečiek svojej generácie, ktoré si ťažko hľadajú po štyridsiatke prácu, Jacqueline plynule prešla od poprednej dámy po charakterovú herečku. Dostáva veľa žiadostí o účinkovanie ako v Hollywoode, tak i v Európe.

Filmografia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Jacqueline Bisset [online]. movies.yahoo.com. Dostupné online.
  2. Nancy Griffin and Kim Masters, Hit & Run: How Jon Peters and Peter Guber Took Sony for A Ride in Hollywood, Simon & Schuster, 1996, s. 85.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]