Mikuláš Konkoly-Thege

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mikuláš Konkoly-Thege
Mikuláš Konkoly-Thege
maďarský fyzik a astronóm

Narodenie 20. január 1842
Pešť, Maďarsko
Úmrtie 17. február 1916 (74 rokov)
Budapešť, Maďarsko

Mikuláš Konkoly-Thege (maď. Konkoly-Thege Miklós * 20. január 1842, Pešť, Maďarsko[1] – † 17. február 1916, Budapešť[1]) bol maďarský fyzik a astronóm.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení stredoškolského štúdia v školskom roku 18571858 začal študovať na Univerzite v Budapešti[2][3] fyziku, matematiku. Od roku 1860 pokračoval na štúdiu práva v Berlíne, kde v roku 1862 získal doktorát. Mal všestranné záujmy, získal diplomy lodného kapitána a strojvodcu. Po skončení štúdia odišiel na dvojročnú študijnú cestu po najznámejších observatóriách, aby sa zoznámil s ich činnosťou, odborným programom a prístrojovým vybavením. Hvezdáreň v Starej Ďale, ktorú založil v roku 1871, sa za niekoľko rokov stala známa na celom svete. Od roku 1890 bol riaditeľom Štátneho ústavu pre meteorológiu a zemský magnetizmus v Budapešti.

Bol konštruktér mnohých astronomických prístrojov, preto Hurbanovo patrilo medzi najvýznamnejšie vedecké inštitúcie v Európe. Vo svojej vedeckej činnosti sa venoval pozorovaniu slnečných škvŕn, jasných komét (ich spektier), slnečných protuberancií, meteorov a určovaniu presného času. Systematicky vykonával aj geomagnetické a meteorologické pozorovania. Neskôr sa venoval astrofyzikálnemu výskumu - astrofotometrii, spektroskopii, výskumu slnečnej fotosféry a chromosféry, fotografovaniu hviezdokop, hmlovín, spektroskopickým a spektro-fotometrickým pozorovaniam.

Dokladom jeho mimoriadnej vedeckej činnosti sú publikácie, ktoré boli priložené k návrhu dr. Konkolyho za člena Uhorskej akadémie vied. Za 7-ročné obdobie publikoval 40 pôvodných vedeckých prác, na základe vlastných pozorovaní. Bol členom vedeckých spoločností ako Astronomische Gesellschaft, Royal Astronomical Society a iných. Za svoju záslužnú prácu dostal mnohé uznania a vyznamenania - čestný doktorát univerzity vo Philadelphii, Rad Pro Litteris et Artibus, pruský, würtenberský a srbský rad, ako aj zlaté medaily za fotografovanie hviezdnej oblohy. Dňa 18. mája 1899 venoval všetko zariadenie observatória štátu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b http://www.hurbanovo.sk/phprs/view.php?nazevclanku=osobnosti-nasho-mesta&cisloclanku=2007030032
  2. http://csillagaszattortenet.csillagaszat.hu/magyar_19-20._sz._csillagaszata/konkoly_thege_miklos_emlekezete_1842-1916_8_2.html
  3. http://www.konkoly.hu/staff/kollath/thefirst.html

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.