Somár domáci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Somár domáci
Somár domáci
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Rad (ordo) Nepárnokopytníky Perissodactyla
Čeľaď (familia) Koňovité Equidae
Rod (genus) Equus
Podrod (subgenus) Somár Asinus
Druh (species) Somár domáci
Equus asinus
Vedecký názov
Equus asinus f. domestica
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Somár domáci (Equus asinus f. domestica) je spoločne s koňom jediným domestikovaným nepárnokopytníkom. Bol domestikovaný skôr ako kôň. Ak sa skríži somár s kobylou vznikne neplodný mul podobajúci sa skôr koňovi. Skrížením samice somára s koňom vznikne mulica, ktorá sa podobá viac somárovi. Divokým predkom somára domáceho je africký somár núbijský a somár somálsky, ktorí sú už skoro vyhubení. Dnes je používaný k noseniu bremien, unesie až 300 kg.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Žrebec má výšku v kohútiku v priemere okolo 122 centimetrov, kobyla 115 centimetrov. Somár domáci má šedú srsť s čiernym pozdĺžnym pruhom uprostred na chrbte a s bielym bruchom.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Somár domáci je bylinožravec. Okrem žihľavy, štiavu a trávy pokropenej močom a výkalmi zje somár domáci všetku rastlinnú potravu, somáre dokonca okusujú drevo. Pred domestikáciou sa živili často len rôznymi druhmi suchých travín a kerov.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Dobou párenia sú posledné dni jari alebo prvé mesiace leta. Asi po 11 mesiacoch samica somára rodí jedno mláďa, dosť dobre vyvinuté, už v druhom roku má normálnu veľkosť, plnú silu má ale až v treťom roku. Keď sa skríži somár s kobylou vznikne mul, skrížením samice somára a koňa vznikne mulica.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Somár domáci je používaný k noseniu bremien, dokáže uniesť aj 300 kg. Okrem svojej sily poskytuje aj mlieko a mäso. Mlieko somára je výživnejšie ako kravské a egyptská panovníčka Kleopatra VII. sa v somárom mlieku kúpala pre udržanie hladkej pleti. Mäso somára sa údajne pridáva do pravej uhorskej salámy.

Príbuzné druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Osel domácí na českej Wikipédii.