Struthiomimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Struthiomimus
Struthiomimus BW.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetararsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
- Ornithomimosauria
Čeľaď (familia) Ornithomimidae
Rod (genus) Struthiomimus
Vedecký názov
'
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Struthiomimus bol 4 m dlhý vtákovitý dinosaurus zo skupiny pštrosom podobných dinosaurov (Ornithomimosauria). Známy je z kompletnej, dobre zachovanej kostry a niekoľkých ďalších nekompletných kostier. Žil pred 73 až 68 miliónmi rokov na území dnešnej Kanady a USA.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Kostra jedinca z rodu Struthiomimus

Struthiomimus bol štíhly bylinožravý alebo všežravý teropód. Viacerými znakmi pripomínal pštrosa - mal malú hlavu s veľkými očami, bezzubé čeľuste ukončené zobákom, dlhý krk, krátky trup a dlhé, na beh uspôsobené nohy. Veľký počet podobných znakov prezrádza prispôsobenie sa podobnému spôsobu života ako pštros. Na rozdiel od pštrosa však Struthiomimus nemal krídla a disponoval dlhým meravým chvostom. Namiesto krídel mal trojprsté predné končatiny, ktoré boli pomerne dlhé a ukončené silnými zahnutými pazúrmi. Podobne ako iné celurosaury, je pravdepodobné, že disponoval primitívnym perím.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia vzhľadu

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Struthiomimus bol pravdepodobne všežravý, živil sa malými plazmi, hmyzom a podľa všetkého aj rastlinnou potravou. Svojimi dlhými prstami si priťahoval vetvy a konáre k sebe a obhrýzal z nich bezzubým zobákom listy, puky, semená a plody.[1] Silnými pazúrmi možno otváral aj škrupiny a lusky, aby sa dostal k ich jemnému obsahu.

Rýchlosť[upraviť | upraviť zdroj]

Struthiomimus bol schopný bežať rovnako rýchlo, ako dnešný pštros. Tomuto dinosaurovi sa rovnako ako pštrosovi, vyvinuli dlhé nohy prispôsobené na rýchly beh - lýtka boli dlhšie ako stehná a kosti chodidiel a prstov boli predĺžené.[2]Podľa rôznych odhadov mohol dosahovať rýchlosť 50 až 80 km/h. Svoju rýchlosť využíval na útek pred veľkými predátormi (Daspletosaurus, Gorgosaurus), s ktorými sa delil o územie. Telesnú hmotnosť vyrovnával pri behu dlhým chvostom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PAUL, G. S.. Predatory Dinosaurs of the World. New York : Simon & Schuster, 1988. ISBN 0-671-61946-2. Kapitola Genus Ornithomimus, s. 384 - 394.
  2. LAMBERT, David; NAISH, Darren; WYSEOVÁ, Elizabeth. Dinosaury a život v praveku. Bratislava : Slovart, 2001. ISBN 80-7145-697-7. Kapitola Pštrosovité dinosaury, s. 122.