Všeobecná mobilizácia v roku 1938
Tento článok alebo jeho časť si vyžaduje úpravu, aby zodpovedal vyššiemu štandardu kvality. Prosím, pozrite si stránky pomocníka, odporúčanie pre encyklopedický štýl a článok vhodne upravte. Potenciálne nedokončený článok. Robot odstránil šablónu {{pracuje sa}} pre nečinnosť. (7. 8. 2017) |
Všeobecná mobilizácia bola vyhlásená 23. septembra 1938 a v tento deň vstúpila Česko-slovenská republika do brannej pohotovosti.
Opis vládnej vyhlášky
[upraviť | upraviť zdroj]č.183/1938 Sb.z. a n. ze dne 23. září 1938, o vstupu státu do branné pohotovosti (mobilizace)
Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.
Jan Syrový v.r.
Vyhlásenie mobilizácie
[upraviť | upraviť zdroj]Takmer celý český a slovenský národ už niekoľko dní pri rádiách čakal na opatrenia na obranu vlasti. Väčšina česko-slovenského obyvateľstva prijala správu o nich a o mobilizácii armády s uspokojením a nadšením. Mobilizácia sa preto uskutočnila rýchlo a úspešne. Netrpezlivo sledovali vysielanie hlavne záložníci odvodových ročníkov, ktorých sa mala očakávaná mobilizácia týkať. Prví záložníci sa preto hlásili u svojich útvarov ihneď po vyhlásení mobilizácie.
Mobilizácia bola vyhlásená 23. septembra 1938 o 22:00 hodine. Za 24 hodín boli u väčšiny vojenských útvarov prezentované tri štvrtiny povolaných záložníkov.
Mobilizácia povolala 18 ročníkov I. zálohy a náhradnej zálohy všetkých zbraní a služieb, a časť príslušníkov II. zálohy – potrebných špecialistov. Celkovo bolo povolaných do zbrane 1 250 000 mužov vrátane povolancov pred začiatkom mobilizácie. Ďalej bolo k dispozícii 350 tankov, 5 000 delostreleckých hlavní a 950 vojenských lietadiel.
Po Mníchovskej dohode však boli vojenské jednotky rozpustené.
Štruktúra mobilizovanej armády
[upraviť | upraviť zdroj]- I. armáda (11 divízií a 1 brigáda) – veliteľstvo v Kutnej Hore
- II. armáda (4 divízie) – veliteľstvo v Olomouci
- III. armáda (7 divízií) – veliteľstvo v Kremnici
- IV. armáda (9 divízií) – veliteľstvo v Brne
- Ústredná záloha (9 divízií)
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]- Česko-slovenská armáda
- Prvá česko-slovenská republika
- Mníchovská dohoda
- Česko-slovenské opevnenie
- Edvard Beneš
- Mobilizácia
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Všeobecná mobilizácia v roku 1938
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Všeobecná mobilizace v roce 1938 na českej Wikipédii.