Wangari Maathaiová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wangari Muta Maathai
Wangari Maathaiová
keňská ekologička, feministka a občianska aktivistka

Narodenie 1. apríl 1940
Nyeri, Keňa
Úmrtie 25. september 2011 (71 rokov)
Nairobi, Keňa
Nositeľ Nobelovej ceny

Wangari Muta Maathaiová (* 1. apríl 1940, Nyeri, Keňa - † 25. september 2011, Nairobi) bola keňská ekologička, feministka, občianska a environmentálna aktivistka. V roku 2004 získala Nobelovu cenu za mier za „príspevok k trvalo udržateľnému rozvoju, demokracii a mieru“.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1977 Hnutie zeleného pásu, ktoré zasadilo desiatky miliónov stromov v strednej Afrike a rozšírilo svoju iniciatívu aj do ďalších krajín. Podľa ekologických expertiek a expertov je jej hnutie jednou z najefektívnejších ekologických organizácií na svete. Sieťou lesných škôlok značne zmiernila následky odlesňovania, akými sú napríklad pôdna erózia, nedostatok potravy pre zver či znečisťovanie vôd. Podarilo sa jej zastaviť výstavbu mrakodrapu v nairobskom parku Uhuru, za čo si vyslúžila útoky zo strany vtedajšieho autoritárskeho prezidenta Kene Daniela arap Moia.
Hnutie zeleného pásu sa zasadzuje súčasne za práva žien. Dáva prácu najmä ženám z dedín, ktoré by bez tohto príjmu mali problémy so zabezpečením svojich detí.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]