Úhorná (jazero)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úhorná alebo aj Vodná nádrž Smolnícky Tajch, ktoré sa nachádza štyri kilometre juhozápadne od obce Smolník a dva kilometre severovýchodne od obce Úhorná, vo Volovských vrchoch v doline Smolníckeho potoka. Je 8 metrov hlboké, 4 ha veľké a bolo postavené z lomového kameňa, bez použitia stmelovacích hmôt. Pod jazerom je 35 m dlhá štôlňa. Jazero bolo vybudované na potoku Smolník v 18. storočí ako zásobáreň vody pre banské zariadenia - Tajch. Jej úlohou bolo aj zachytávať dažďovú vodu z okolitých vrchov a tým zabrániť častým povodniam. Patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku.

Na jazere je možnosť kúpania, člnkovania, rybolovu, turistické a cykloturistické trasy do Volovských vrchov. Jazero je obkolesené horskými lesmi a je domovom vodných vtákov, rýb a rakov čo svedčí o čistote vody. Obklopujú ho zachované smrekové lesy so vzácnou zverou (jelene, diviaky, srnčia zver,…). Pri jazere začína zelená turistická trasa, ktorá prechádza obcou Úhorná a končí v Krásnohorskom Podhradí.

Jazero je v správe Štátneho vodohospodárskeho podniku. Parkovisko je nestrážené a bez poplatku.

Na jazere sa od roku 2009 obcou Smolník každoročne organizuje “Tajch Tag” – Deň jazera; spojený so súťažou družstiev vo varení gulášu.

Ochranou a zveľaďovaním okolia jazera Úhorná a jeho propagáciou sa zaoberá občianske združenie Zachráňme jazero Úhorná.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 48°42′28″S 20°41′37″V / 48,70764°S 20,693607°V / 48.70764; 20.693607