Únia Juhoamerických národov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krajiny USAN
Emblem of the Union of South American Nations.svg
USAN 2008

Únia Juhoamerických národov alebo The Union of South American Nations (hol. Zuid-Amerikaanse Statengemeenschap, port. União das Nações Sul-Americanas, špan. Unión de Naciones Suramericanas) je vízia supranárodnostného a medzivládneho spoločenstva podľa vzoru Európskej Únie, v ktorom by sa spojili dve existujúce združenia voľného obchodu: Mercosur a Andské spoločenstvo; podľa idei latinskoamerického bojovníka za slobodu, Simóna Bolivara, ktorý bol priamo zodpovedný za získanie nezávislosti juhoamerických krajín, presnejšie Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie.

Zavŕšenie integrácie sa očakáva po summite v januári 2008 v Kolumbii. Jej rozpracované ciele sú jednotný trh, spolupráca na úrovni infraštruktúry, ktorú chcú dosiahnuť aj za pomoci Interoceanic Highway, spojením Čile, Peru, Brazílie a Argentíny. Prvá fáza bude ukončená koncom roku 2009 a to diaľničným spojením Peru a Brazílie, financovaný bude v pomere 40 ku 60, taktiež vybudovaním siete plynovodov, ktorý spojí štáty MERCOSURU a Čile. Ďalej ide o pásmo voľného pohybu osôb v celej oblasti južnej Ameriky, okrem Francúzskej Guyany, ktorá patrí pod správu EÚ. Hudbou budúcnosti je spoločná monetárna politika a spoločná mena, podľa slov peruánskeho presidenta Alana Garcíu.

Členské štáty

MERCOSUR: Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj, Venezuela Andské spoločenstvo: Bolívia, Ekvádor, Kolumbia a Peru Ostatné krajiny: Guyana, Surinam, Čile Pozorovateľská krajina: Panama Nezúčastnené teritóriá: Francúzska Guyana, Falklandské ostrovy, Malvíny, Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy

28. decembra 2005 bývalý čilský minister zahraničných vecí Ignacio Walker nepochodil so svojim návrhom premenovať Úniu juhoamerických národov na Juhoamerickú úniu (South American Union), z dôvodu odporu mnohých členských štátov, že by sa výsledná skratka podobala na U.S.A.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]