Únia Juhoamerických národov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Krajiny USAN
USAN 2008

Únia Juhoamerických národov alebo The Union of South American Nations (hol. Zuid-Amerikaanse Statengemeenschap, port. União das Nações Sul-Americanas, špan. Unión de Naciones Suramericanas) je vízia supranárodnostného a medzivládneho spoločenstva podľa vzoru Európskej Únie, v ktorom by sa spojili dve existujúce združenia voľného obchodu: Mercosur a Andské spoločenstvo; podľa idei latinskoamerického bojovníka za slobodu, Simóna Bolivara, ktorý bol priamo zodpovedný za získanie nezávislosti juhoamerických krajín, presnejšie Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie.

Zavŕšenie integrácie sa očakáva po summite v januári 2008 v Kolumbii. Jej rozpracované ciele sú jednotný trh, spolupráca na úrovni infraštruktúry, ktorú chcú dosiahnuť aj za pomoci Interoceanic Highway, spojením Čile, Peru, Brazílie a Argentíny. Prvá fáza bude ukončená koncom roku 2009 a to diaľničným spojením Peru a Brazílie, financovaný bude v pomere 40 ku 60, taktiež vybudovaním siete plynovodov, ktorý spojí štáty MERCOSURU a Čile. Ďalej ide o pásmo voľného pohybu osôb v celej oblasti južnej Ameriky, okrem Francúzskej Guyany, ktorá patrí pod správu EÚ. Hudbou budúcnosti je spoločná monetárna politika a spoločná mena, podľa slov peruánskeho presidenta Alana Garcíu.

Členské štáty

MERCOSUR: Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj, Venezuela Andské spoločenstvo: Bolívia, Ekvádor, Kolumbia a Peru Ostatné krajiny: Guyana, Surinam, Čile Pozorovateľská krajina: Panama Nezúčastnené teritóriá: Francúzska Guyana, Falklandské ostrovy, Malvíny, Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy

28. decembra 2005 bývalý čilský minister zahraničných vecí Ignacio Walker nepochodil so svojim návrhom premenovať Úniu juhoamerických národov na Juhoamerickú úniu (South American Union), z dôvodu odporu mnohých členských štátov, že by sa výsledná skratka podobala na U.S.A.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]