Čierne Indie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čierne Indie
Les Indes noires

obálka francúzskeho vydania

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 1877
Ilustrátor originálneho vydania Jules Férat
Literárny žáner sci-fi román
Slovenské vydania knihy

Čierne Indie (1877, Les Indes noires) je menej známy dobrodružný fantastický román francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires).

Obsah románu[upraviť | upraviť zdroj]

Kniha má trochu čudný názov, ktorý nemá nič spoločného s Indiou. Ide totiž o preklad anglického termínu "black Indies", ktorým sa označujú rozsiahle britské uhoľné revíry. A román sa tiež skutočne odohráva na Britských ostrovoch, konkrétne v škótskom grófstve Stirlingshire. Jules Verne v ňom opisuje vznik a históriu ideálneho baníckeho mesta Coal-City (Uhoľné mesto), vybudovaného v jaskyni Nová Aberfoylie. Na začiatku príbehu stojí objav rozsiahlych uhoľných slojov banským predákom Simonom Fordom v starej vyťaženej bani, kde Ford býval aj so svojou rodinou v chate hlboko pod zemou. Toto bohatstvo podnietilo banského inžiniera Jamesa Starra k výstavbe veľkého podzemného mesta, v ktorom bývali zamestnanci bane aj so svojimi rodinami.

Mesto ležalo 450 metrov pod zemským povrchom na brehu podzemného jazera Malcolm a so svetom ho spájal tunel dlhý takmer 11 km (dopravu zaisťovala železnica). Srdcom mesta bola elektráreň. Elektrina sa využívala nielen na svietenie, ale aj na ťažbu uhlia. Pre veriacich tu bola na prirodzenej terase nad jazerom vybudovaná kaplnka. Obyvateľom sa v meste tak páčilo, že len zriedka vychádzali na povrch.

Vlastný dej románu sa točí okolo rôznych podivných a nebezpečných udalostí, ktoré boli obyvateľmi mesta najprv pripisované nadprirodzeným bytostiam (banským škriatkom), ale za ktorými v skutočnosti stál bývalý zamestnanec bane Silfax, ktorý so svojim vycvičeným výrom baňu tiež od jej uzavretia obýval. Nechýba ani ľúbostný motív (Fordov syn Harry sa zamiluje do dievčaťa Nell, ktorá bola nájdená v nepreskúmaných častiach jaskyne).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Černé indie na českej Wikipédii.