Čipovanie ľudí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Čipovanie ľudí

Čipovanie ľudí je implantácia integrovaného obvodu alebo RFID transpondéra obaleného kremičitým sklom do tela človeka. Podkožný implantát spravidla obsahuje jedinečné identifikačné číslo, ktoré môže byť spojené s informáciami obsiahnutými v externej databáze, ako je osobná identifikácia, anamnéza, lieky, alergie a kontaktné informácie.

Dejiny čipovania ľudí[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý hlásený experiment s RFID implantátom bol uskutočnený v roku 1998 britským vedcom Kevinom Warwickom.[1] Ako test bol jeho implantát použitý na otvorenie dverí a zapnutie svetiel. Implantát sa nachádza v Science Museum v Londýne.

Spoločenská a náboženská kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Čipovanie ľudí vyvolalo nové etické diskusie medzi akademickými skupinami, organizáciami pre ľudské práva, vládnymi inštitúciami a náboženskými skupinami.[2]

Medzi kresťanmi sa objavuje názor že implantácia čipov môže byť naplnením čísla šelmy a proroctvom, že tento čip bude nevyhnutným na nákup a predaj. Toto proroctvo je prvkom zjavenia sv. Jána.[chýba zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WITT, Sam. Is human chip implant wave of the future? [online]. CNN.com, 14. január 1999, [cit. 2013-11-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. M. MCGEE, Ellen; G. Q., Maguire, Jr.. Ethical Assessment of Implantable Brain Chips [online]. 2013, [cit. 2013-11-08]. Dostupné online. (anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]