Čipovanie ľudí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čipovanie ľudí

Čipovanie ľudí je implantácia integrovaného obvodu alebo RFID transpondéra obaleného kremičitým sklom do tela človeka. Podkožný implantát spravidla obsahuje jedinečné identifikačné číslo, ktoré môže byť spojené s informáciami obsiahnutými v externej databáze, ako je osobná identifikácia, anamnéza, lieky, alergie a kontaktné informácie.

Dejiny čipovania ľudí[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý hlásený experiment s RFID implantátom bol uskutočnený v roku 1998 britským vedcom Kevinom Warwickom.[1] Ako test bol jeho implantát použitý na otvorenie dverí a zapnutie svetiel. Implantát sa nachádza v Science Museum v Londýne.

Spoločenská a náboženská kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Čipovanie ľudí vyvolalo nové etické diskusie medzi akademickými skupinami, organizáciami pre ľudské práva, vládnymi inštitúciami a náboženskými skupinami.[2]

Medzi kresťanmi sa objavuje názor že implantácia čipov môže byť naplnením čísla šelmy a proroctvom, že tento čip bude nevyhnutným na nákup a predaj. Toto proroctvo je prvkom zjavenia sv. Jána.[chýba zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WITT, Sam. Is human chip implant wave of the future? [online]. CNN.com, 14. január 1999, [cit. 2013-11-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. M. MCGEE, Ellen; G. Q., Maguire, Jr.. Ethical Assessment of Implantable Brain Chips [online]. 2013, [cit. 2013-11-08]. Dostupné online. (anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]