Ľavica (nemecká politická strana)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľavica
Ľavica
Základné informácie
Založenie16. jún 2007
PredsedaJanine Wissler
Martin Schirdewan
PodpredsedoviaAtes Gürpinar
Lorenz Gösta Beutin
Katina Schubert
Jana Seppelt
PoslancovSpolkový snem
39 / 736
[1]
Volebný výsledok4,9 % (Spolkové voľby 2021)
Ideológiedemokratický socializmus
antimilitarizmus
Politické spektrumľavicakrajná ľavica[2]
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuĽavica v Európskom parlamente - GUE/NGL
Európska politická stranaStrana európskej ľavice
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaĽavicová mládež solid
SídloKleine Alexanderstraße 28, 10178 Berlín, Nemecko[3]
Farbyčervená
Webdie-linke.de

Ľavica (nem. Die Linke, neoficiálne aj Linkspartei) je nemecká politická strana, hlásiaca sa k demokratickému socializmu. Jej predsedami sú Janine Wissler a Martin Schirdewan.

V nemeckom Spolkovom sneme je zastúpená od roku 2009, no vždy len v role opozičnej strany. Okrem celoštátneho parlamentu má poslancov v niekoľkých krajinských parlamentoch, z toho v Durínsku má od roku 2014 aj premiéra Boda Ramelowa a v Brémach a v Meklenbursku-Predpomoransku je súčasťou vládnej koalície.

Strana vznikla v roku 2007 zlúčením dvoch ľavicových strán – WASG, ktorá sa odštiepila od SPD, a Strany demokratického socializmu (PDS), ktorá bola priamou nasledovníčkou Jednotnej socialistickej strany Nemecka, ktorá vládla v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike.[4] Prvé desaťročie od svojho vzniku bola vnímaná ako jediná „protestná“ strana v Bundestagu, no odkedy sa do parlamentu dostala aj krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), začala Ľavica strácať na celoštátnej úrovni popularitu a v Spolkových voľbách 2021 dokonca so ziskom 4,9% nedosiahla potrebnú hranicu 5% na vstup do parlamentu. Zastúpenie v ňom však nakoniec získala vďaka víťazstvu troch jej kandidátov v jednomandátových obvodoch, čím splnila aspoň jednu podmienku na vznik poslaneckej frakcie. V súčasnosti trpí najmä vnútrostraníckymi nezhodami a odlivom protestných voličov, ktorých preberá hlavne AfD.[5]

Ideológia strany býva najčastejšie označovaná ako demokratický socializmus, prípadne ako ľavicový populizmus. Vnútri strany však súperia viaceré krídla, ktoré sa líšia v pohľade na témy ako odstránenie kapitalizmu, vzťah k Rusku či postoj k režimu v NDR.[6] Ako celok sa však Ľavica zasadzuje najmä za sociálnu spravodlivosť, odstránenie chudoby, väčšie zdanenie bohatých, ako aj ochranu životného prostredia. Má ústretový postoj voči prijímaniu utečencov, čo ju výrazne odlišuje od AfD.[7] V zahraničnej politike je za vystúpenie Nemecka z NATO a proti nasadzovaniu nemeckých vojakov v zahraničí. Práve tieto zahraničnopolitické postoje Ľavice sú hlavným dôvodom, prečo s ňou na celoštátnej úrovni ostatné strany zväčša odmietajú spolupracovať.[8] Niektoré skupiny, ktoré fungujú v rámci strany, sú pod dohľadom Spolkového úradu pre ochranu ústavy, nemeckej obdoby tajnej služby, pretože sú označené za „otvorene extrémistické“ a nepriateľsky nastavené voči liberálnej demokracii.[7]

Medzi tradičných voličov Ľavice patria robotníci a ľudia z nižšej triedy, ktorých však v posledných rokoch vo veľkom preberá Alternatíva pre Nemecko.[5] Svoje stále bašty má Ľavica predovšetkým v tzv. nových spolkových krajinách, teda v tých, ktoré boli súčasťou NDR – medzi obvody, v ktorých má tradične silné zastúpenie, patria napríklad tie v niekdajšom Východnom Berlíne..[4] Vo všetkých piatich týchto krajinách ako aj v Berlíne je zastúpená v parlamentoch. Hoci sa aj na západe dokázala etablovať, sú jej výsledky v „starých“ krajinách omnoho slabšie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Abgeordnete [online]. bundestag.de, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  2. Bundeszentrale für politische Bildung. Die Organisation der LINKEN | Parteien in Deutschland [online]. bpb.de, 2023-02-10, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  3. Mitmachen, einmischen, eintreten [online]. die-linke.de, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  4. a b Die LINKE – Staatslexikon [online]. www.staatslexikon-online.de, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  5. a b BILDUNG, Bundeszentrale für politische. Kurz und bündig: DIE LINKE | Parteien in Deutschland | bpb [online]. bpb.de, 2023-02-06, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  6. BILDUNG, Bundeszentrale für politische. Die Organisation der LINKEN | Parteien in Deutschland | bpb [online]. bpb.de, 2023-02-06, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  7. a b BILDUNG, Bundeszentrale für politische. Die Programmatik der LINKEN | Parteien in Deutschland | bpb [online]. bpb.de, 2023-02-06, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. (po nemecky)
  8. BERLIN, Berliner Morgenpost-. Die Linke: Standpunkte und Kritik – Die wichtigsten Fakten im Steckbrief [online]. www.morgenpost.de, 2022-05-31, [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. Archivované 2023-10-09 z originálu. (po nemecky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]