Šógunát Ašikaga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Samuraji z klanu Satsuma počas obdobia Bošinskej vojny.
Samuraji z klanu Satsuma počas obdobia Bošinskej vojny.
Dejiny Japonska
Značka sídla bakufu Muromači, Kjóto

Šógunat Ašikaga (iné názvy: Šógunát Muromači, Bakufu Ašikaga, Bakufu Muromači; jap.足利幕府 - Ašikaga bakufu), trval od roku 1336 do roku1573, bola feudálna militantná diktátorská vláda riadená šógunmi z rodiny Ašikaga.

Toto obdobie je známe aj ako obdobie Muromači, ktoré dostalo svoje meno podľa kjótskej štvrti Muromači , kde si založil svoje sídlo tretí šógun Jošimicu. Táto rezidencia dostala prezývku "Hana no Gošo" (花の御所) ale "Kvetinový palác" (postavený v roku 1379) pre nadbytok kvetín v jej okolí.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Počas obdobia Kamakura (1185–1333), sa klan Hódžó tešil absolútnej moci nad Japonskom. Tento monopol moci, ako aj nedostatok území na odmeňovanie po porážke mongolskej invázie, viedli k nevôli medzi vazalmi Hódžó. Nakoniec v roku 1333 Cisár Go-Daigo prikázal lokálnym vládnucim vazalom postaviť sa vláde Hódžó v prospech cisárskej reštaurácie – v reštaurácii Kemmu.

Bakufu Kamakura nariadila Takaudžimu Ašikaga postaviť sa a zastaviť povstanie. Z dôvodov, ktoré sú nejasné no pravdepodobne preto, že Ašikaga bol de facto vodca klanu Minamoto (ktorý stratil moc), kým klan Hódžó pochádzal z klanu Taira , ktorý klan Minamoto porazil, sa Ašikaga obrátil proti bakufu Kamakura a bojoval za záujmy cisárskeho dvoru.

Po úspešnom zvrhnutí bakufu Kamakura v roku 1336, založil Takaudži Ašikaga svoju vlastnú bakufu v Kjóte.

Severný a Južný dvor[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom ako sa Takaudži Ašikaga vymenoval za šóguna, vznikla hádka s cisárom Go-Daigom o tom ako vládnuť krajine. Táto hádka viedla Takaudžiho k tomu, že Jutahito, druhý syn cisára Go-Fušimiho, bol vyhlásený za cisára Kómjó. Go-Daigo ušiel a krajina bola rozdelená na Severný dvor (v priazni Kómjóa a Ašikagu) a Južný dvor (v priazni Go-Daiga). Toto obdobie Severného a Južného dvoru (Nanboku-čó) pokračovalo 56 rokov, až do roku 1392, keď Južný dvor sa vzdal a prijal nadvládu Jošimicua Ašikagu.

Štruktúra vlády[upraviť | upraviť zdroj]

Aj preto, že Takaudži Ašikaga založil svoj šógunát popri cisárovi, na rozdiel od predchádzajúceho šógunátu Kamakura, Ašikaga sa výraznejšie delil o vládu s cisárom ako šógunát Kamakura. To bol dôvod, prečo bol slabší ako šógunát Kamakura alebo Tokugawský šógunát. Centralizovaný vazalský systém zaužívaný v Kamakura bol nahradený vysoko decentralizovaným systémom daijmjóv (lokálnych pánov) a vojenská moc šógunátu Ašikaga silno závisela na lojalite daimjóv.

Zahraničné vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

V týchto dobách bolo rozšírené pirátstvo, keď japonskí piráti, ktorí sa niekedy zaoberali aj obchodom, napadali prímorské osady v Kórei a Číne. Číňania ich označovali ako ‘wakó’ (“japonský zlodej“). Jošimicuovi Ašikaga sa podarilo ‘wakó‘ potlačiť a Čína následne súhlasila s prijatím japonského posolstva a znovuotvorením obchodu, z čoho Jošimicuovi plynuli výrazné zisky.[1]

Pád šógunátu[upraviť | upraviť zdroj]

Vzájomné spory daimjóv v snahe o získanie moci vo vojne Ónin rástli, až vyústili do otvoreného vojnového stavu v neskorom období Muromači tiež známom aj ako obdobie Sengoku.

Keď bol posledný skutočný šógun Ašikaga Jošiteru zavraždený v roku 1565 ambicióznym daimjóm Nobunagom Oda, tento sa chytil príležitosti a ustanovil Jošiteruovho brata Jošiakiho Ašikaga za pätnásteho Ašikagaského šóguna. No Jošiaki bol iba bábkový šógun.

Ašikagaský šógunát bol úplne zničený v roku 1573, keď Nobunaga vypudil Jošiakiho z Kjóta, keď sa tento zo zlosti, že nemá skutočnú moc, postavil proti svojmu patrónovi. Na začiatku Jošiaki ušiel na Šikoku. Následne Jošiaki hľadal a dostal ochranu od klanu Móri na západe Japonska. Nakoniec Hidejoši Tojotomi požiadal Jošiakiho, aby ho akceptoval ako adoptívneho syna a šestnásteho Ašikagaského šóguna, no Jošiaki to odmietol.

Rodina Ašikaga prežila šestnáste storočie a jej vetva sa stala daimjóm rodiny v oblasti Kicuregawa.

Zoznam šógunov Ašikaga[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Takaudži Ašikaga, vládol od 1338 do 1358
 2. Jošiakira Ašikaga, vládol od 1359 do 1368
 3. Jošimicu Ašikaga, vládol od 1368 do 1394
 4. Jošimoči Ašikaga, vládol od 1395 do 1423
 5. Jošikazu Ašikaga, vládol od 1423 do 1425
 6. Jošinori Ašikaga, vládol od 1429 do 1441
 7. Jošikacu Ašikaga, vládol od 1442 do 1443
 8. Jošimasa Ašikaga, vládol od 1449 do 1473
 9. Jošihisa Ašikaga, vládol od 1474 do 1489
 10. Jošitane Ašikaga, vládol od 1490 do 1493 a od 1508 do 1521
 11. Jošizumi Ašikaga, vládol od 1495 do 1508
 12. jošiharu Ašikaga, vládol od 1522 do 1547
 13. Jošiteru Ašikaga, vládol od 1547 do 1565
 14. Jošihide Ašikaga, vládol od 1568
 15. Jošiaki Ašikaga, vládol od 1568 do 1573

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 1. R.H.P. Mason, J.G. Caiger (1997) Dějiny Japonska, str. 141

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ashikaga shogunate na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).