Šarišský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O meste Šarišský Potok pozri Sárospatak.
Šarišský potok
potok
Zdrojnica Vysoké, Spišsko-šariské medzihorie
Ústie Torysa, Veľký Šariš
Dĺžka 7,8 km
Povodie Torysa
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-32-04-074
Číslo recipienta 4-32-04-786
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Šarišský potok je potok v dolnom Šariši, na území okresu Prešov. Je to pravostranný prítok Torysy, meria 7,8 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká geomorfologickým celkom Spišsko-šarišské medzihorie, podcelkom Šarišské podolie, kde aj pramení severozápadne od obce Župčany v lokalite Vysoké v nadmorskej výške cca 375 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na juhovýchod cez samotu Biela Hlina, sprava priberá krátky prítok z lokality Vinica a prechodne tečie na východ. Zľava potom priberá ďalší krátky prítok (318,5 m n. m.), stáča sa juhovýchodným smerom a tečie v blízkosti obce Župčany. Následne tečie na krátkych úsekoch najprv na juh, potom na východ, sprava priberá prítok prameniaci južne od spomenutej obce a druhý z lokality Vyhliadka a preteká obcou Malý Šariš. V obci sa stáča severovýchodným smerom, zľava priberá dva prítoky z lokality Nad studienkou (druhý ústi v 276,6 m n. m.) a ďalej už pokračuje smerom na sever. Z ľavej strany ešte priberá prítok z lokality Kliny, napokon sa stáča a na krátkom úseku tečie k ústiu severovýchodným smerom. Na okraji mesta Veľký Šariš ústi v nadmorskej výške 257,9 m n. m. do Torysy.