Yperit: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 82 bajtov ,  pred 14 rokmi
obrázok, typografia
d (robot Pridal: eo:Iperito)
(obrázok, typografia)
{{na úpravu}}
{{Prudký jed}}
[[Obrázok:Sulfur-mustard-3D-vdW.png|right|thumb|Molekula yperitu]]
Ako Yperity sa označuje skupina pľuzgierotvorných bojových otravných látok, obsahujúcich sulfidickú síru (sírny yperit, H/HD; oxolový yperit, T; sesquiyperit, Q) alebo amínový dusík (HN1; HN2; HN3), chlóralkylové reťazce a vyznačujúcich sa alkylačnými účinkami v dôsledku tvorby intramolekulárnych tiiránových resp. aziridíniových komplexov. Nasledujúci text pojednáva o základnom predstaviteľovi skupiny sírnych yperitov, nazývanom často len "yperit". Ostatné yperity sú mu podobné najmä účinkami na organizmus a terapiou otravy.
 
Ako '''Yperity''' sa označuje skupina pľuzgierotvorných bojových otravných látok, obsahujúcich sulfidickú síru (sírny yperit, H/HD; oxolový yperit, T; sesquiyperit, Q) alebo amínový dusík (HN1; HN2; HN3), chlóralkylové reťazce a vyznačujúcich sa alkylačnými účinkami v dôsledku tvorby intramolekulárnych tiiránových resp. aziridíniových komplexov. Nasledujúci text pojednáva o základnom predstaviteľovi skupiny sírnych yperitov, nazývanom často len "yperit". Ostatné yperity sú mu podobné najmä účinkami na organizmus a terapiou otravy.
== Sírny Yperit (bojová látka) ==
 
== Sírny Yperit (bojová látka) ==
'''Sírny Yperit''' (nemecký názov LOST po výrobcoch '''Lo'''mmelovi a '''St'''einkopfovi) je pľuzgierotvorná bojová látka (tzv. vezikant).
 
Čistý sírny yperit je bezfarebná olejovitá kvapalina bez zápachu. Technický produkt obsahuje prímesy síry a polysulfidov, čím získa žltohnedú farbu a pach horčice, cesnaku, spálenej gumy alebo cibule. Stabilný produkt môže byť bez problémov skladovaný v hliníkových alebo oceľových nádobách. Yperit preniká betónom, gumou, drevom, kožou a tehlami. Yperit je dobre rozpustný v tukoch a preto preniká kožou do tela v priebehu niekoľkých minút. Rozpustnosť vo vode je veľmi nízka (ca. 0,9g/L/22°C, tj. 0,09%). Dobre sa rozpúšťa v organických rozpúšťadlách a iných bojových látkach, čo sa využíva pri výrobe tzv. bojových mixtúr (napr. HL - zmes s [[lewisit]]om, tzv. 'zimný yperit'). Známe sú tiež mixty s [[nervovo-paralytické otravné látky|nervovo-paralytickými bojovými látkami]], napríklad zmes so [[sarin]]om.
 
* Molová hmotnosť: 159,09 g/mol
* Teplota varutopenia: 21714,4°C
 
* Teplota topeniavaru: 14,4217°C
* Tlak pár: 0,072 Torr/20°C (610mg/m<sup>3</sup>); 0,35 Torr/40°C (2860mg/m<sup>3</sup>)
 
Teplota varu: 217°C
 
Tlak pár: 0,072 Torr/20°C (610mg/m<sup>3</sup>); 0,35 Torr/40°C (2860mg/m<sup>3</sup>)
 
== Účinok ==
== Liečba ==
Spočíva v okamžitej [[dekontaminácia|dekontaminácii]] zasiahnutého roztokom [[chlóramín]]u B v 0,5 - 1,0% koncentrácii a opláchnutím veľkými množstvami čistej vody. Viditeľné kvapôčky yperitu sa majú odsať suchým vatovým tampónom a až potom dekontaminovať oxidantom. Odporúča sa ošetriť zasiahnuté plochy roztokmi a masťami [[jódpovidón]]u, ktorý údajne okrem dezinfekcie aj spomaľuje a zmierňuje pľuzgierotvorný (vezikačný) účinok yperitov. Pri požití sa odporúča opakovaný výplach žalúdku 0,5 - 1,0‰ roztokom manganistanu draselného a následné podanie aktívneho uhlia v dávke ca. 1 g/kg t.h.. Špecifické antidotum (protijed) neexistuje, odporúčajú sa vysoké dávky [[kortikoid]]ov, ako prednizón, metylprednizolón, dexametazón apod., ďalej hydratácia pacienta (v prípade nutnosti infúzne) a symptomatická liečba, ako analgetiká ([[morfín]]), lokálne anestetiká do očí, antiseptické a antibiotické ošetrenie rán, prípadne aj preventívna antibiotická clona. Účinnosť aminokyslín s voľnými sulfhydrylovými skupinami (napr. [[N-acetylcysteín]]) a vysoko dávkovaných [[vitamín]]ov nie je spoľahlivo doložená, môže sa však skúsiť.
 
 
== Výroba ==
CH<sub>2</sub>-CH<sub>2</sub>-OH CH<sub>2</sub>-CH<sub>2</sub>-Cl
 
== Externé odkazy ==
 
[* http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/mustardg.htm]
 
[* http://www.cbwinfo.com/Chemical/Blister/HD.shtml]
 
[http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/mustardg.htm]
[http://www.cbwinfo.com/Chemical/Blister/HD.shtml]
 
[[Kategória:Chemické zbrane]]
113 401

úprav

Navigačné menu