Lewisit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vzorec lewisitu.

Lewisit (systematicky (E/Z)-2-chlóretenyldichlórarzín, synonymum (cis, trans)-2-chlórvinyldichlórarzín) je organická zlúčenina arzénu. Používaný ako chemická zbraň - pľuzgierotvorná a dráždivá látka.

Vyrábal sa v USA a Japonsku ako chemická zbraň. Pôsobí ako pľuzgierotvorná otravná látka. Čistý lewisit je kvapalina bez farby a zápachu. V prípade prítomnosti prímesí predstavuje obyčajne žltú alebo hnedú kvapalinu s charakteristickým zápachom, podobným muškátu.

Účinky - príznaky otravy[upraviť | upraviť kód]

Lewisit ľahko preniká odevom aj gumou. Účinky látky sú podobné ako pri yperite avšak s tým rozdielom, že nastupujú okamžite[1]. Na mieste zasiahnutia dochádza k sčervenaniu pokožky a následne vzniku pľuzgierov, ktoré sa zväčšujú a po 12 hodinách prasknú, pričom vytvoria ťažko hojiteľné rany. Výpary lewisitu pôsobia aj na oči a dýchacie orgány, spôsobujú ťažkosti s dýchaním, sucho a pálenie v nose, hrdle, hrudi a kašeľ. Možno tiež pozorovať príznaky celkovej otravy.

Chemické reakcie[upraviť | upraviť kód]

Zlúčenina sa pripravuje adíciou chloridu arzenitého na acetylénu (etín) v prítomnosti vhodného katalyzátora (napríklad chlorid hlinitý alebo roztok chloridu ortuťnatého v kyseline chlorovodíkovej):

  • AsCl3 + C2H2 → ClCHCHAsCl2

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Lázna, J. a kol. Příručka pro poddůstojníky. Naše Vojsko, Praha, 1980, s. 306