Zdroj neprerušovaného napájania: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
štylistika, gramatika
d (robot Pridal: ar, ca, da, es, fi, fr, ru, tr, zh Zmenil: pt)
(štylistika, gramatika)
[[Obrázok:UPSFrontView.jpg|right|185px]]
'''UPS''' ([[angličtina|anglicky]] '' '''U'''ninterruptible '''P'''ower '''S'''upply ('''S'''ource'') – „neprerušiteľný zdroj energie“) je zariadenie alebo systém, ktorý zaisťujezabezpečuje plynulú dodávku [[Elektrina|elektriny]] pre zariadenia, ktoré nesmú byť neočakávane vypnuté. V praxi sa pre pomenovanie sú používanépoužívajú aj výrazy náhradný zdroj, záložnýzálohovací zdroj, neprerušiteľný zdroj, ale hlavne slovenský preklad samotného výrazu "UPS" - zdroj nepretržitého napájania.
 
==Princíp==
''UPS'' je obvykle zapojený medzi primárny zdroj elektrinynapätia ([[elektrický prúd|elektrického prúdu]]) a zálohovaný vstup napájania chráneného zariedeniazariadenia. Medzi najčastejšie chránené systémy patria obyčajne [[telekomunikácie|telekomunikačné]] zariadenia, [[počítač|počítačové]] systémy, systémy zabezpečujúce chod [[letisko|letísk]], [[nemocnica|nemocničné]] prístroje a ďalšie.
 
''UPS'' funguje na princípe [[akumulátor]]a. Pokiaľ nie je dodávka elektrinyelektrického prúdu z primárneho zdroje prerušená, je ''UPS'' udržiavaný v nabitom stave. Zároveň slúži ako ochrana proti [[podpätie|podpätiu]] alebo [[prepätie|prepätiu]] v sieti. V okamihu prerušenia dodávky elektriny zabezpečuje napájanie zariadenia až do svojho vybitia alebo obnovenia dodávky. Obdobie, počas ktorého ''UPS'' udrží zariadenie v behu, je dané kapacitou akumulátorov a ďalšími parametrami, pohybuje se od niekoľko [[minúta|minút]] po niekoľko [[hodina|hodín]].
 
S istým zjednodušením je možné povedať, že na trhu sú dostupné 3 hlavné modely fungovania UPS, ktoré si jednotliví výrobcovia prispôsobujú a produkujú výrobky s podobným prevedenímvyhotovením a dizajnom.
 
== Hlavné delenie UPS podľa prístupu ==
Tieto hlavné modely fungovania UPS sú:
* prevedenievyhotovenie "Off-Line,"
* prevedenievyhotovenie "Line-Interactive,"
* prevedenievyhotovenie "On-Line."
 
Každý z uvedených prístupov má svoje charakteristické črty, výhody aj nevýhody. Základné princípy ich fungovania sú uvedené v bodoch nižšie.
 
=== Vyhotovenie "Off-Line UPS" ===
Pri prevedení Off-Line je napätieNapätie zo siete je privádzané cez filter (rušenia) na prepínač ako primárny zdroj napätia. Ak nastane výpadok napätia, prepínač presmeruje odber energie zzo okruhuvstupnej siete na okruh batérie. Štandardne je okruh batérie oddelený od primárneho zdroja napätia a spína sa iba v prípade jeho výpadku. Z tohto dôvodu sa toto technické prevedenievyhotovenie nazýva "Off-Line". Off-Line UPS sú zväčša používané na zálohovanie osobných počítačov, terminálov a menej náročných periférií. Najväčšími benefitmi Off-Line UPS sú nízka cena, vysoká účinnosť a malé rozmery.
 
===Vyhotovenie "Line-Interactive UPS"===
Pri prevedenítomto Line-Interactive UPSvyhotovení je inverterinvertor (menič) batérie trvale spojený sso zálohovaným výstupom UPS. V prípade, že dôjde k prerušeniuprerušenia napájania, prepínač okamžite presmeruje odber energie z primárneho okruhu na batériu. Keďže je okruh batérie trvalo spojený s výstupom UPS, pri tomto prevedenívyhotovení dochádza k výraznému zníženiu prepínacieho času oproti prevedeniuvyhotovenie Off-Line. Line-Interactive UPS sa vyrábajú vo výkonovvýkonoch v rozsahu cca 500 - 1400 VA a používajú sa predovšetkým na zálohovanie menších servrovserverov a sieťových zariadení. Ich výhodou je vysoká efektivita a spoľahlivosť, malé rozmery a nízka cena.
 
===Vyhotovenie "On-Line UPS"===
PriZálohovací On-Line UPSakumulátor je záložná batéria trvale pripojenápripojený cez prevodník k zálohovanému výstupu UPS. Napájacie napätie prechádza prevodníkom, kde sa mení zo striedavého na jednosmerné. Jednosmerné napätie potom prechádza batériou, ktorú v prípade potreby dobíja. Nakoniec sa prevodníkom mení späť na striedavé a je privedené na výstup UPS. AkonáhleV dôjde kprípade výpadku napájania, sa odber energie sanesmeruje, automatickylen presmerujesa napreruší okruhdobíjanie batérieakumulátora. Nábehový čas batériovéhoakumulátorového okruhu je pri tomto prevedení takmervyhotovení nulový. Po obnovení napájania sa batériaakumulátor znovu dobíja. cez prevodník striedavého napätia na jednosmerné.On-Line UPS sa dodávajú vo výkonovom rozsahu už od 1 KVA, ale väčšinou sú stavané na výkony na úrovni 10 KVA a vyššie. Ich použitie je veľmi široké, od zálohovania sieťových komponentov, telekomunikačných zariadení, servrovserverov, dátovych centier až po priemyselné a životne doležitédôležité aplikácie.
 
Pri prevedení Line-Interactive UPS je inverter batérie trvale spojený s výstupom UPS. V prípade, že dôjde k prerušeniu napájania, prepínač okamžite presmeruje odber energie z primárneho okruhu na batériu. Keďže je okruh batérie trvalo spojený s výstupom UPS, pri tomto prevedení dochádza k výraznému zníženiu prepínacieho času oproti prevedeniu Off-Line. Line-Interactive UPS sa vyrábajú vo výkonov rozsahu cca 500 - 1400 VA a používajú sa predovšetkým na zálohovanie menších servrov a sieťových zariadení. Ich výhodou je vysoká efektivita a spoľahlivosť, malé rozmery a nízka cena.
 
Pri On-Line UPS je záložná batéria trvale pripojená cez prevodník k výstupu UPS. Napájacie napätie prechádza prevodníkom, kde sa mení zo striedavého na jednosmerné. Jednosmerné napätie potom prechádza batériou, ktorú v prípade potreby dobíja. Nakoniec sa prevodníkom mení späť na striedavé a je privedené na výstup UPS. Akonáhle dôjde k výpadku napájania, odber energie sa automaticky presmeruje na okruh batérie. Nábehový čas batériového okruhu je pri tomto prevedení takmer nulový.Po obnovení napájania sa batéria dobíja cez prevodník striedavého napätia na jednosmerné.On-Line UPS sa dodávajú vo výkonovom rozsahu už od 1 KVA, ale väčšinou sú stavané na výkony na úrovni 10 KVA a vyššie. Ich použitie je veľmi široké, od zálohovania sieťových komponentov, telekomunikačných zariadení, servrov, dátovych centier až po priemyselné a životne doležité aplikácie.
 
{{počítačový výhonok}}

Navigačné menu