Franz von Suppé: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 137 bajtov ,  pred 16 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (interwiki pridané: fr)
Bez shrnutí editace
Pôvodným menom '''''Francesco Ezechielle Ermenegildo de Suppé-Demelli'''''. Pochádzal z pôvodom belgickej rodiny, ktorá sa presťahovala najprv do talianskeho mesta [[Cremona]] a neskôr do Splitu, kde sa jeho otec stal okresným komisárom. Jeho matka bola z česko-poľskej rodiny. Mladosť prežil v [[Zadar]]e, kde začal aj komponovať. Potom sa presťahoval do [[Padova|Padovy]], kde mal pôvodne študovať právo, ale jeho viac priťahovalo štúdium hudby.
 
Do Viedne sa dostal v roku [[1835]], keď mu zomrel otec. V roku [[1840]] ho riaditeľ divadla [[Josephstädter Theather]] zamestnal ako dirigenta. Jeho prvé komické hudobné dielo ''Jung lustig, im Alter traurig'', uvedené v tomto divadle sa nestretlo s úspechom. Ako dirigent sa však skvele osvedčil, keď v roku [[1842]] dirigoval operu ''[[Nápoj lásky]]'' od [[Gaetano Dnizetti|Gaetana Donizettiho]], s ktorým ho viazal vzdialený príbuzenský vzťah. Donizettiho nadaný mladík zaujal, spriatelil sa s ním a ochotne mu pomohol v jeho kariére svojimi radami, skúsenosťami, ale aj svojím osobným vplyvom. V roku 1845 sa Suppé zamestnal v [[Theater an der Wien]] a v 60. rokoch pracoval v [[Carl Theater]], kde boli uvedené aj jeho operety.
 
V revolučnom roku [[1848]] skomponoval hymnickú pieseň ''Das ist mein Österreich'', ktorá sa stala druhou hymnou Rakúska. Po príchode [[Jacques Offenbach|Offenbachových]] operiet do Viedne, Suppé vycítil nové možnosti diel skladajúcich sa z príjemných melódií, rýchlych rytmov, spevu, tanca a istej ľahkosti.
2 216

úprav

Navigačné menu