DNA polymeráza: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 112 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
odkaz fix.
d (robot Pridal: id:DNA polimerase)
d (odkaz fix.)
[[Súbor:DNA_polymerase.png|náhľad|3D štruktúra DNA väzby [[helix-hairpin-helix]] motívy v ľudskej DNA polymeráze beta.]]
 
'''DNA polymerázy''' sú [[enzým]]y participujúce na syntéze [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]], ktoré sa podieľajú na jej samotnej [[replikácia DNA|replikácii]]. Poznáme niekoľko druhov [[prokarya|prokaryotických]] aj [[eukarya|eukaryotických]] DNA polymeráz, pričom všetky dokážu pripájať [[deoxyribonukleozid-5´-monofosfát]]y (dNMP) k 3´-OH koncu systetizovaného reťazca. DNA ligázy katalyzujú spojenie fosfodiesterových väzieb.
 
Všetky DNA-polymerázy predlžujú reťazec novosyntetizovanej molekuly DNA v smere 5´-3´, preto hovoríme, že majú 5´, 3´-polymerázovú aktivitu. Niektoré sú schopné [[nukleotid]]y z reťazca aj odstraňovať, čiže majú tzv. exonukleázovú aktivitu.
DNA polymeráza I nukleofilne atakuje 3-OH koniec priméru (štartéru) na [[atóm]] [[fosfor]]u dNTP (deoxyribonukleotidu-5-fosfátu). Tvorí sa fosfodiesterová väzba a uvolní sa [[pyrofosfát]] (O-P-P-O), ktorý môže byť ďalej premenený na anorganický [[fosfát]].
 
Najdôležitejšou vlastnosťou DNA polymerázy je, že pripája deoxyribonukleotidy v takom poradí, ktoré priamo určuje templát. DNA polymeráza I pôsobý tiež ako [[exonukleáza]]. Enzým sa podieľa na rozštiepený dvojzávitnice DNA a na hydrolytickom odbúravaný reťazca [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]] od 3-OH konca článok po článku. Ide teda o 3→5 exonukleázu. Táto exonukleázova aktivita významne napomáha k spresneniu replikácie DNA.
 
DNA polymeráza I tiež hydrolyzuje DNA od 5-OH konca reťazca. Tato 5→3 nukleázova aktivita je však celkom odlišna od 3→5 exonukleázovej aktivity. [[Chemická energia#Štiepenie|Štiepenie]] prebieha vnútri reťazca v dvojzávitnicovej oblasti. Táto funkcia je klúčová, pretože odbúrava primer. Okrem toho sa opravujú niektoré poruchy.
 
== DNA polymeráza II, III ==
Tieto enzýmy majú rovnaké dve enzýmové aktivity: polymerázovú 3-5, exonukleázovú, nevykazujú však 5→3 nukleázovú aktivitu. Funkcia [[in vivo]] je známa iba pre DNA polymerázu III, ktorá syntetizuje väčšinu novej [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]], zatiaľ čo DNA polymeráza I odbúrava primery a vypĺňa vzniknuté medzery v reťazci DNA.
 
== DNA Ligáza ==
Enzým katalyzuje spojenie fosfodiesterových väzieb a to ich tvorbou medzi 3-OH skupinou jedného reťazca [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]] a 5-fosfátovou skupinou iného reťazca DNA.
 
[[Kategória:Enzýmy]]

Navigačné menu